Ból przy nagryzaniu po leczeniu kanałowym.

18 odpowiedzi
Szanowni Państwo, bardzo proszę o pomoc. Ponad miesiąc temu zakończyło się leczenie kanałowe mojej górnej szóstki. Ząb cały czas bolał, pani doktor mówiła, że to normalne. Przez ostatnie dni jednak nasilił się ból na nagryzanie, została więc skorygowana wysokość plomby, co nieco zmniejszyło, ale nie usunęło bólu. Miałam robioną tomografię, podobno wszystko było w porządku. Ból promieniuje mi do oka, dodatkowo na dziasle nad zębem widzę biała krostę, lekarka powiedziała mi że to tylko afta, a ból może być od kieszeni dziąsłowej. Moje samopoczucie jednak wciąż się pogarsza, a ząb boli samoistnie,promieniując do oka oraz boli przy nagryzaniu. Z powodu silnego bólu, który nie ustaje po środkach przeciwbólowych, byłam już zdecydowana na wyrwanie zęba, jednak lekarz stwierdził, że nie ma do tego żadnych wskazań, bo leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo i że ząb się powinien wyciszyć.. Nie wiem już ,co robić, proszę o pomoc.
Witam, podane objawy mogą sugerować pęknięcie zęba, proszę skonsultować wynik TK z innym lekarzem

Wydaje mi się, że wskazane byłoby podanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego, jak np. Nimesil i odczekanie... Można ewentualnie podejrzewać pęknięcie zęba, wtedy rzeczywiście zwykle trzeba ząb usunąć.
Witam, nie wiem dlaczego ale dopiero dostałam zapytanie Pani. Czasami po leczeniu kanałowym jest konieczne podanie antybiotyku, jeżeli nie pomoże to tylko ponowne leczenie może pomóc.Bardzo mi przykro że piszę z takim opóźnieniem.
Pozdrawiam, Agnieszka Mawromatis
przyczyna może być w leczonym zebie lub sasiednim zębie. musiałbym zobaczyć...
Dzień dobry, tak naprawdę trudno powiedzieć co się dzieje, niepokojąca jest ta biała krostka nad zębem - jeżeli jest to tylko afta to w porządku, natomiast jeżeli jest to przetoka, to taki ząb, należy ponownie przeleczyć kanałowo i podać antybiotyk. Tak jak pisałam wcześniej niektóre zęby mają mocno rozbudowaną deltę korzeniową (są to małe kanaliki odchodzące od kanału głównego, które ze względu na swoje rozmiary są nie do wypełnienia),i wtedy pomimo prawidłowego leczenia kanałowego - kanał główny wypełniony prawidłowo do końca, stan zapalny dalej się utrzymuje i potrzebna jest resekcja wierzchołka. Może być to również, pęknięcie korzenia ,które również dają dolegliwości bólowe. Bardzo ważna jest tomografia komputerowa ,bo na podstawie tego badania, można prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu. Pozdrawiam dr Kręcisz
Każda z możliwości jest bardzo prawdopodobna ,Bol może byc generowany ze wszystkich tych miejsc ,trzeba to zrewidować i powinien to pani zdiagnozować stomatolog
Pozdrawiam rojekdental.pl
Dzień dobry Pani,
wydaje mi się, że w tej sytuacji należy rozważyć ponowne przeleczenie kanałowe zęba a jeżeli nie przyniesie poprawy to prawdopodobnie trzeba będzie usunąć ząb lub jego część.
Wcześniej należy też wziąć pod uwagę inne przyczyny bólu np. kieszenie zapalne, afty czy zęby znajdujące się obok i w razie konieczności je wyleczyć.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Należy otworzyć ząb i przeprowadzić ponowne opracowanie kanałów i założenie opatrunku z antybiotykiem.
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, najlepiej wykonać tomografie lub rtg kontrolne i zobaczyć czy rzeczywoiscie wszystko w porządku. Dolegliwosci moga być też od kieszeni dziąsłowej. Może tez być lekko przepchnićety materiał poza wierzchołek kanału i dolegliwości czasmi moga być, ale przemijają do około 2 3 tygodni. Może należałoby przyjmować antybiotyk aby usunąć ewentualny stan zapalny. Ale najlepiej podejść jeszcze raz do lekarza, który wykonywał leczenia kanałowe- może trzeba będzie ponownie leczyć. Podobną odpowiedź już pisałam ale dla osoby z Krakowa.
Pozdrawiam serdecznie
Witam!
Leczenia kanałowe, czyli endodontyczne wymagają specjalnej uwagi i nie należą do zabiegów prostych.
Czytając Pani post domniemam, iż leczenie przeprowadzał lekarz specjalista endodonta.
Wyniki tomografii są prawidłowe, czyli nie pozostał ominięty żaden kanał dodatkowy, choć "krosta" o której Pani wspomniała sugeruje tworzącą się przetokę, która świadczy o obecności bakterii beztlenowych pochodzących od tego zęba.
Trudno wypowiedzieć mi się autorytatywnie nie mając możliwości zbadania Pani, ani możliwości wglądu w badania rtg.
Ból i objawy, które Pani opisuje świadczą o możliwie toczącym się procesie zapalnym.
Proszę być pod opieką lekarza, u którego się Pani leczy i obserwować objawy. Jeśli wkrótce nie ustąpią, sugeruję ponowne otwarcie zęba oraz ponowne, rewizyjne leczenie kanałowe.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
należy ponownie przeprowadzić diagnozę, przyczyn bólu może być wiele, nie wolno tego bagatelizować.
Dzień dobry,
na samym początku pragnę zaznaczyć, że właściwą diagnozę i plan leczenia można zaproponować jedynie po bezpośrednim zbadaniu Pacjenta, zapoznaniu się z wywiadem ogólnym i badaniami dodatkowymi (tj. zdjęcia rtg, tomografia).
Odpowiadając na zadane pytanie, z całą pewnością istniejące dolegliwości budzą niepokój, ponieważ trwają już długo, nasilają się w czasie a środki przeciwbólowe nie przynoszą poprawy. Konieczna jest dalsza diagnostyka i wdrożenie leczenia.
Istotne dla mnie są następujące kwestie:
Czy wykonano zdjęcie ortopantomograficzne (tak zwana "panorama")?
Czy na zdjęciu przed leczeniem lekarz stwierdził "zmianę wokół wierzchołków któregoś korzenia"?
Czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone pod mikroskopem?
Czy podczas leczenia stosowano koferdam(rodzaj gumy, która ochrania zęba od śliny)?
Od kiedy dokładnie trwają dolegliwości bólowe – czy były już przed leczeniem kanałowym, czy pojawiły się tuż po leczeniu kanałowym, gdy zeszło znieczulenie (jeżeli było podane)?Czy może w po jakimś czasie od leczenia kanałowego – jeżeli tak czy wiąże to Pan/Pani np. z nagryzieniem na coś twardego?
Jakimi materiałami zostały wypełnione kanały zęba, czy leczenie było 1 czy 2 etapowe z materiałem "leczniczym" pomiędzy wizytami? i jak został odbudowany ząb? (Najlepszym rozwiązaniem jest odpis dokumentacji medycznej z gabinetu, w którym było wykonywane leczenie - to ułatwi ustalenie historii leczenia).
Czy zbadane zostały pozostałe zęby po stronie prawej zarówno w górnym jak i dolnym łuku?
Na podstawie informacji w pytaniu na pierwszym miejscu nasuwa się podejrzenie złamania/pęknięcie zęba.
Aby to sprawdzić możliwe jest ponowne „otwarcie” zęba i pod mikroskopem dokładna analiza celem wykrycia pęknięcia/złamania (można w tym celu zastosować odpowiedni „barwnik”), czasami wykonuje się chirurgiczne „odsłonięcie” powierzchni korzenia, w poszukiwaniu oznak pęknięcia/złamania a niekiedy dopiero po ekstrakcji zęba udaje się ustalić takie rozpoznanie.
Jeżeli leczenie nie było wykonane w powiększeniu (mikroskop) możliwe, że nie został znaleziony któryś z kanałów, lub boczne odgałęzienie w związku, z czym bakterie w dalszym ciągu znajdują się kanałach.
Wspomniana "afta" - czy to miejsce gdzie występuje jest bolesne(afty charakteryzują się dolegliwościami bólowymi)?Jeżeli nie - należałoby sprawdzić czy nie jest to przetoka, mająca swe pochodzenie w miejscu gdzie bytują bakterie (pomocne byłoby wykonanie zdjęcia z wprowadzonym do niej "ćwiekiem", aby uzyskać informację, dokąd prowadzi).
Czy kieszonka przy zębie jest wąska czy szeroka? Czy przy jakimkolwiek innym zębie też występuje kieszonka? Kieszonka może, bowiem występować z powodu pęknięcia/złamania lub nieprzeleczonego kanału zęba.
Reasumując sugerowałabym jak najszybszą wizytę w gabinecie wyposażonym w mikroskop gdzie możliwa jest konsultacja specjalisty stomatologii zachowawczej z endodoncją z chirurgiem stomatologicznym.
Prosze skonsultować sie z lekarzem endodontą. Mozliwe ze masz dodatkowy kanał. Możliwe ze ząb sasiedni wymaga leczenia. Trzeba rozszerzyc diagnostyke. Czy ta zmiana jest bolesna? afta zazwyczaj boli przy dotknieciu, przy czynnikach kwasnych czy szczotkwaniu. A jesli ta krosta na to nie reaguje to mozliwe ze to przetoka.
Dzień dobry, leczenie kanałowe - endodontyczne niesie za sobą pewne ryzyko przedłużających się dolegliwości i nadwrażliwości. Sugeruję w tym wypadku konsultację z dentystą endodontą lub specjalizującym się w leczeniu pod mikroskopem, aby dokładnie rozpoznać czy jednak nie pozostała jakaś niewypełniona przestrzeń dająca odczyn zapalny w okolicach zęba oraz ewentulanie konsultację chirurga stomatologicznego lub periodontologa, żeby nie zbagatelizować punku zapalnego - zmiany na dziąśle, którą może lecz nie musi mieć coś wspólnego z leczeniem kanałowym szóstki. Renata Sznajder.
A może sąsiedni ząb boli ?
Dzień dobry.
Widzę tu dwie opcję:
Pęknięcie/perforacja korzenia - usunięcie zęba bądż zamknięcie perforacji
Niezauważony kanał - ponowne leczenie kanałowe
Udanego leczenia!
Dobry wieczór.
Jezeli sytuacja rzeczywiście wyglada tak źle jak Pani opisuje i zaden z lekarzy pracujących w gabinecie, w którym było wykonane leczenie endodontyczne nie widzi wskazań do jakiekolwiek interwencji i antybiotyk również nie pomaga w wyciszeniu dolegliwości , to chyba jedynym rozwiązaniem jest ponowne zajrzenie do tego zęba.
Proszę skonsultować się z endodontą z innego gabinetu. Dokładnie ocenić zęby sąsiednie oraz zatokę szczękową.Miesiąc to jednak dosyć długo , aby cały czas brać leki p/ bólowe.
Życzę powodzenia i proszę pamiętać, że ekstrakcja to jest ostateczność. Każdy ząb jest bezcenny.
Z poważaniem
Malgorzata Zajac
Obserwacja .Proszę udać się na konsultację neurologiczną .