Dzień dobry. Mam problem z jednym zębem. Ponad 3 miesiące temu miałam wymienioną plombę - plomba jest bardzo płytka. RTG nie pokazuje żadnych zmian. Niestety od razu ząb zaczął mnie boleć na nagryzanie. Miałam już wymienianą tę plombę dwa razy, obecnie mam opatrunek. Bez zmian -może nawet trochę gorzej niż jak mialam plombę. Dodam, że ból występuje tylko i wyłącznie na nagryzanie. Nie odczuwam samoistnego bólu ani nadwrażliwości na zimno i ciepło. Ból od początku jest ściśle umiejscowiony w jednej części zęba, takiej która zajmuje około 1/5 powierzchni zęba. Za każdym razem jak miałam wymienianą plombę boli mnie to samo miejsce. Dodam, że zbyt wysokie wypełnienie można od razu wykluczyć – było korygowane po kilka razy i nie przyniosło to żadnej ulgi. Czy ząb należy przeleczyć kanałowo i czy takie leczenie pomoże? Przyznam, że już tracę nadzieje.
lek. dent. Marek Rybicki
lek. dent. Marek Rybicki
Stomatolog, Chirurg szczękowy
Piastów
Dzień dobry, bez konsultacji trudno jest stwierdzić co może być powodem bólu przy nagryzaniu. Leczenie kanałowe jest leczeniem które usuwa nerwy, więc jeżeli ból pochodzi z zęba powinno pomóc zwalczyć reakcje bólowe. Tym samym proszę pamiętać, że ząb poddany leczeniu kanałowemu jest osłabiony ( pusty ) i należ zaopatrzyć gon we wkłady, aby mógł służyć przez długie lata.
Pozdrawiam serdecznie.

lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa
Stomatolog
Warszawa
Dzień dobry
Podejrzewam, że może być złamanie zęba albo węzeł urazowy.
Leczenie kanałowe nic nie da.
Udanego leczenia

Dzień dobry, wskazanie przyczyny bólu zęba w Pani przypadku, jest bardzo trudne ( nie ja oceniam zdjęcie RTG, nie mam też możliwości obejrzenia ubytku ).Jedną z przyczyn bólu może być mocno rozbudowana komora zęba i być może zranienie/ odsłonięcie rogu miazgi.W takim przypadku należy założyć opatrunek który zabezpieczy miazgę zęba. Pozdrawiam dr Kręcisz

Myśle ze przeliczenie kanałowo tego zeba rozwiązało by problem
Pozdrawiamy rojekdental.pl

W tym przypadku ważna jest informacja, w jakim stanie był Pani ząb przed wymianą wypełnienia. Czy wtedy ząb dawał jakieś dolegliwości? Jaka była przyczyna wymiany wypełnienia? Zdarza się tak, że ząb reaguje dolegliwościami na nagryzanie po wyleczeniu - jest to związane z technologią wypełnień kompozytowych. Zwykle ból mija po kilku tygodniach, myślę, że można poczekać maksymalnie 2 miesiące. Tak, czy inaczej, zalecam wizytę u stomatologa, po to by zbadać ząb. Przyczyną może być nawet pęknięcie lub złamanie zęba. Ząb może być też "przeciążony" w zgryzie. Czy było wykonane zdjęcie RTG tego zęba? Proszę wrócić do stomatologa. Wyobrażam sobie, że traci Pani nadzieję, bo tego typu dolegliwości są wyjątkowo przeszkadzające w funkcjonowaniu. Leczenie kanałowe tego zęba to ostateczność. Do oceny przez lekarza w gabinecie. Jeśli nie było wykonane zdjęcie RTG, polecam uzupełnić diagnostykę o to zdjęcie przed podjęciem dalszych kroków. Pozdrawiam!

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Proponuje nie tracić nadziei :). Leczenie i próchnicy a przede wszystkim właściwe wypełnienie ubytku bywają trudne ze względu na indywidualne odczucia. Ból świadczy o dużej głębokości ubytku powinien być zatem zastosowany materiał wspomagający rewitalizację tkanki zęba. Plomba nie może być zbyt wysoka ponieważ ucisk powoduje właśnie przy nagryzaniu. W okresie tymczasowy regeneracji, ząb powinien być odciążony lekko w funkcji. Być może tu jest jakaś niedokładność, ale precyzyjnie warunki można ocenić dopiero w gabinecie. Pozdrawiam, RS

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Pomimo szerokiego opisu Pani sytuacji bez badania przedmiotowego i podmiotowego nie mogę zająć stanowiska. Proszę być pod obserwacją lekarza prowadzącego. On może podjąć zasadną decyzję. Poprze portal w Pani przypadku, bez możliwości zbadania Pani, nie mogę zająć autorytatywnego stanowiska.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Anna Leśnikowska
lek. dent. Anna Leśnikowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy, Protetyk
Wrocław
Witam Należy odwrażliwić dobrze przed zakładaniem plomby to już rola lekarzy .Moze proszę założyć w innej praktyce .

Dzień dobry,
w przypadku gdy po wykonaniu wypełnienia ząb zaczyna dawać dolegliwości bólowe, może tu być kilka możliwych przyczyn. Od najprostszych jak zbyt wysokie wypełnienie (a może tylko jakaś jego część), przez nadwrażliwość zęba po założeniu wypełnienia, podrażnienie miazgi podczas opracowywania próchnicy czy przegrzanie miazgi (przy pracy z niewystarczającym chłodzeniem wodnym), aż do złamania zęba z jakiegoś powodu. Bez badania klinicznego w gabinecie, wykonania zdjęcia radiologicznego tego zęba i bez wiedzy dlaczego ta plomba była wymieniana, co zostało założone, trudno jest postawić tutaj jednoznaczną diagnozę.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, konieczna jest szczegółowe badanie zęba, konieczne byłoby obejrzenie zęba pod mikroskopem, być może w zębinie istnieje mikropęknięcie którego "gołym" okiem nie widać. Proszę się nie poddawać, jestem pewna że uda się ustalić przyczynę

Specjaliści w zakresie leczenia: ból zęba

Mariusz Kwiatkowski

Mariusz Kwiatkowski

Stomatolog

Lublin

Lidia Krawczyńska

Lidia Krawczyńska

Stomatolog

Rzeszów

Marcin Jaskólski

Marcin Jaskólski

Stomatolog, Chirurg szczękowy

Bydgoszcz

Izabella Skrzypczyk

Izabella Skrzypczyk

Stomatolog

Wrocław

Agnieszka Srebrzyńska-Witek

Agnieszka Srebrzyńska-Witek

Stomatolog, Chirurg szczękowy, Ortodonta

Katowice

Zbigniew Leszcz

Zbigniew Leszcz

Stomatolog, Protetyk, Chirurg szczękowy

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 29 pytań dotyczących usługi: ból zęba

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.