Ból kregosłupa podczas siedzenia

5 odpowiedzi
Witam,od roku odczuwam ból w odcinku lędźwiowo krzyzowym głównie podczas siedzenia lub długiego stania w jednej pozycji.Wynik RTG:Niskie ustawienie kręgu L5 z obniżeniem przestrzeni m-kr L5/S1zwlaszcza w odcinku tylnym.Niewgojenie jądra kostnego listwy brzeżnej blaszki granicznej trzonu.Co na to poradzicie jakie ćwiczenia,byłem na fizykoterapia i ćwiczeniach ale ból czuję głównie podczas siedzenia,nie mogę usiedzieć chwili.Dobrze że mam pracę stojąca.Prosze o pomoc
Proszę wykonać badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej celem oceny ewentualnego ucisku na struktury kanału kręgowego lub korzeni nerwowych i skonsultować się z ortopedą lub neurologiem

Dzień dobry!

Opisywane dolegliwości mogą wskazywać na szereg przyczyn bólu dolnego odcinka grzbietu. Nie zawsze to, co jest widoczne na zdjęciu RTG lub na skanach rezonansu magnetycznego sprawia ból.

Najważniejsze jest przeprowadzenie osobistego badania. Badanego człowieka trzeba obejrzeć, dotknąć, wykonać odpowiednie testy ortopedyczne i przeanalizować obrazy RTG (a nie tylko opis).

Faktycznie najczęściej stosowane pierwszorzutowe i podtawowe leczenie to odpowiednia, kierunkowa fizjoterapia. Nie można zaplanować fizjoterapii na odległość.

Fizjoterapia to najczęściej program ćwiczeń domowych z okresowymi kontrolami ambulatoryjnymi w gabinecie fizjoterapeutycznym. W skrócie cele wizyt to nauka i sprawdzenie poprawności wykonywania ćwiczeń - liczy się jakość, a nie ilość.

Sugeruję kontakt ze spondyloortopedą lub specjalistą rehabilitacji medycznej lub innym lekarzem praktycznie zajmującym się diagnostyką i leczeniem dolegliwości bólowch kręgosłupa. Inaczej nie potrafię pomóc.

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Wskazane badanie ortopedyczne i ocena w MRI. Pozdrawiam
konieczny do dalszych decyzji jest rezonans magnetyczny. pozdrawiam
Zmiany opisane w RTG sugerują zmiany zwyrodnieniowe dysku. Dolegliwości bólowe wynikają z wtórnego przeciążenia stawów międzykręgowych. Fizykoterapia ćwiczenia wzmacniające m przykręgowe i Mc Kenziego. Silne dolegliwości bólowe podczas siedzenia mogą natomiast wynikać z innych stanów chorobowych niż dykskopatia l5/S1 w razie braku poprawy wskazana konsultacja.