ból kolan podczas wycieczek górskich

4 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,
Mam 23 lata i w zeszłym roku byłam na wycieczce w Tatrach w Dolinie Pięciu Stawów. Dodam, że jest tam strome podejście, a co się z tym wiąże również bardzo strome zejście. Wówczas, podczas drogi powrotnej pojawił się problem bólu w kolanach. Ból wraz z drogą stawał się nie do zniesienia. Później miałam ogromny problem z chodzeniem po schodach. Po ok dwóch dniach ból całkiem zniknął. Sądziłam, że jest to efekt zmęczenia, jednak ostatnio byłam ponownie na wycieczkach górskich (Babia Góra i Pilsko). Problem pojawił się ten sam, wręcz z większą siłą, bo kolana zaczęły boleć po kilku pierwszych metrach schodzenia z góry, i ponownie jak wcześniej po paru dniach problem całkiem sam się rozwiązał. Stąd moje pytanie, czy powinnam poświęcić temu większą uwagę, czy to rzeczywiście wynik zmęczenia stawów, chociaż dodam, że chodzę na fitness i staram się dbać o zdrowie i swoją kondycję. Pamiętam, że w okresie dorastania miewałam bóle w kolanach, często podczas deszczowej pogody, wówczas lekarz powiedział, że tak czasem bywa.
Bardzo dziękuję za pomoc, A.G.
Prawdopodobnie ma Pani chondromalację stawów rzepkowo-udowych. Skoro ból występuje w zasadzie tylko po sporym obciążeniu, raczej nie jest to taki stopień chondromalacji, który byłby widoczny w badaniu USG (zawsze jednak sondę mozna przyłożyć do kolana i yo potwierdzić). Badanie fizykalne wyjaśni czy jest to I stopień chondromalacji czy nie a zalecenia są proste - warto jednak już teraz wdrożyć odpowiednie działanie żeby zapobiec rozwój problemu. Pozdrawiam, MS

Myślę, że należy pokazać się u ortopedy ze zdjęciami RTG (kolana ap, bok i Merchant w pozycji stojącej). Z tego co Pani opisuje problem może wskazywać na ból przedziału stawów rzepkowo udowych. W większości przypadków wystarcza rehabilitacja .
Zalecam konsultacje ortopedyczna , po badaniu decyzja o Ew diagnostyce - rtg , mri.
Dzień dobry
opisywane dolegliwości sugerują że ma pani chondromalację w stawach rzepkowo-udowych kolan. Przyczyna to prawdopodobnie nieprawidłowa trakcja rzepek. Zazwyczaj pomaga rehabilitacja plus systematyczne ćwiczenia wg zaleceń rehabilitanta. Żeby być pewnym oczywiście warto udać się do poradni ortopedycznej celem konsultacji.
W razie chęci zapraszam