Ból i napięty mięsień.

7 odpowiedzi
Mam problem z mięśniem czworobocznym/dźwigaczem łopatki. Te mięśnie są strasznie napięte - jak kamień a szczególnie w jednym punkcie. Ogólnie czuje pieczenie przy łopatce raz z góry raz od strony kręgosłupa. Robiłem usg i rezonans barku. Wszystko pojawiło się od długotrwałego siedzenia w aucie z reka podniesiona (ten bark boli) i pracy biurowej.
Wynik: cechy miernie nasilonej tendinozy ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego z niewielkim obrzękiem jego stopu przyczepu. Pogrubiałe nieco więz. obrąkowo-ramienne. Niewielki obrzęk przystawowy w stawie obojczykowo-barkowym. Na usg nic nie wyszło.
Po fizjoterapii te mięśnie trochę miękną (uciskanie punktów spustowych), ale przy siedzeniu nawet niedługi czas wszystko wraca. Staram się rozciągać i ćwiczyć wg zaleceń fizjo ale to też nie daje poprawy. Pływanie na basenie rozluźnia ale po wyjściu z basenu tak jakby nasilało się i mięsien twardnieje jeszcze bardziej. Wyniki krwi itd. w normie. Co dalej robić?
Dodam, że teraz dużo odpoczywam ale nic się nie zmienia.
A oprócz fizjo można niekiedy spróbować ostrzyknięcia punktów spustowych lekiem przeciwzapalnym.

W większości przypadków problem rozwiązuje dobra celowana rehabilitacja. Zabiegi pod kontrolą fizjoterpeuty poprawiające stabilizację i kinezę łopatki zazwyczaj dają dobre rezultaty. W pozostałych przypadkach warto rozważyć ostrzyknięcie mięśnia.
Ze względu na bark postępów pomimo prawidłowego leczenia proponuję poszerzenie diagnostyki o MRI kręgosłupa szyjnego w celu szukania przyczyny stale wzmożonego napięcia mięśniowego
Dobry Wieczór,
Trudno mi powiedzieć coś jednoznacznie bez badania fizykalnego, ale można rozważyć dodatkowo iniekcje do- i okołostawowe.
Pozdrawiam.
Witam. Na wizyte warto by bylo sie udac raz jeszcze do ortopedy (koniecznie z wynikami, rowniez usg, ktore wyszlo 'prawidlowe'), zeby, miedzy innymi, ocenic rowniez kregoslup.... krotko mowiac: dac sie dokladnie zbadac - stan aktualny. Co do rehabilitacji, w takiej sytuacji, terapia manualna bedzie skuteczna przez jakis czas (jak Pani/Pan sam juz doswiadczyl) i nalezaloby skupic sie rowniez na cwiczeniach: kompleksowy instruktarz rehabilitacyjny. Jak cwiczyc, co unikac, jak plywac, etc. Pozdrawiam, MS
Witam,
mięsień czworoboczny jest bardzo istotny z punktu widzenia biomechaniki kończyny górnej, jego przyczepy sięgają od kresy karkowej kości potylicznej, ku przodowi przyczepia się do obojczyka, od boku przyczepia się do wyrostka barkowego łopatki i co najważniejsze obejmuje przyczepem wszystkie wyrostki kolczyste kręgów piersiowych.
Jak można sobie wyobrazić bierze on udział w każdym ruchu ramienia, jego poszczególne składowe są oddzielnymi jednostkami motorycznymi mającymi swój udział w innym ruchu barku.
Co dalej:
1. Koniecznie jest badanie fizykalne przez ortopedę z określeniem punktu spustowego w którym umiejscowiony jest ból oraz ocena kinetyki kończyn górnych.
2. Badanie USG najlepiej u radiologa współpracującego z danym ortopedą lub badanie usg przeprowadzone przez radiologa wraz z ortopedą (na skierowaniu nie da się wszystkiego napisać).
3. Określenie punkt po punkcie schematu rehabilitacji i jej składowych oraz ocena ortopedyczna na jego poszczególnych jego etapach.
Zapraszam na wizytę :)
Pozdrawiam
lek Karol Janczewski
Dzień dobry, proponuję zintensyfikować działania zachowawcze (np fdm, dry needling, kinesiotaping) po przeprowadzeniu badania fizykalnego i analizie badań obrazowych.