WIiitam,
Ostatnio byłam na założeniu korony.Doktor który się tym zajmował miał mały problem, pocieklo trochę krwi.Widząc, że sytuacja mnie stresuje, zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonego kolegi, ktory wykonywał akurat zabieg zakładania implantów w gabinecie obok.Nie minęło 20 sekund, a doktor ten zjawił się obok mnie i zaczął kontynuować zabieg.Od razu zastanowiło mnie, czy zdążył zmienić rękawiczki.W końcu miał prawdopodobnie kontakt z krwią innego pacjenta.Nie mogłam spytać, bo miałam otwartą buzię.Boję się, że mógł mnie czymś zarazić.Nie daje mi to spokoju.
lek. dent. Tomasz Golek
lek. dent. Tomasz Golek
Stomatolog
Orzesze
Raczej mało prawdopodobne... Pewno wziął rękawiczki ze swojego stanowiska i założył po drodze. Ja tak robię, jeśli któryś z lekarzy poprosi mnie o pomoc. Pozdrawiam

Dzień dobry, nie posądzam lekarza o taką lekkomyślność, zmiana rękawiczek w tym zawodzie to nawyk, nieraz przy tym samym pacjencie zmienia się rękawiczki 2-3 razy, ale jeżeli to Panią niepokoi proszę zapytać o to lekarza. Pozdrawiam dr Kręcisz

dr n. med. Katarzyna Jankowska
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
Dzień dobry,
jak Panią niepokoi czy odpowiednie procedury higieniczne były przestrzegane, to najlepiej zgłosić się bezpośrednio do gabinetu, gdzie był wykonywany zabieg i zapytać się. Jest to pierwsza i najważniejsza informacja od lekarza. Jeżeli procedury były zachowane to wszystko powinno być w porządku. Prawdopodobnie rękawiczki lekarz pomagający wyrzucił przed konsultacją, bo takie są procedury postępowania i nie zauważyła Pani zmiany. Myślę, że wszystko jest dobrze i nie powinna się Pani niepokoić.
Pozdrawiam dr n.med. Katarzyna Jankowska

Nie jest to możliwe żeby podszedł do Pani lekarz w brudnych rękawiczkach,pozdrawiam

Higiena to podstawa w pracy stomatologa, z pewnością nie ma się czego Pani obawiać, jestem przekonana że lekarz nie tylko zmienił rękawice, ale i zdezynfekował ręce, bo to jest wymóg naszej pracy. Zamiast pisać po różnych stomatologach i pytać o radę, proszę zapytać osobę która Panią przyjmowała i przedstawić jej Pani obawy.

lek. dent. Tomasz Łukasik
lek. dent. Tomasz Łukasik
Stomatolog
Katowice
Witam serdecznie,
Nie ma powodów do niepokoju - założenie rękawiczek to zwykle kwestia 2-3 sekund, a w dzisiejszych czasach lekarz nie skorzystałby z tych samych rękawiczek u innego pacjenta, a już tym bardziej po zabiegu.
Dla mnie osobiście jest sytuacją niewyobrażalną, żeby lekarz w ogóle mógł dopuścić do głowy myśl dotknięcia tymi samymi rękawiczkami dwóch różnych pacjentów.
Jeśli Pani ma jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można zapytać. Jednak na pewno nie niepokoiłbym się na zapas, bo użycie tych samych rękawiczek jest wielce nieprawdopodobne.

lek. dent. Anna Leśnikowska
lek. dent. Anna Leśnikowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy, Protetyk
Wrocław
Nie wierzę.

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Rzeszów
Witam, rękawiczki można zmienić w znacznie krótszym czasie niż 20 sekund więc myślę ,że tak było. Pan Doktor,który wykonywał zabieg implantacji na pewno jest świadomy zagrożeń płynących z opisanej przez Panią sytuacji. Biorąc pod uwage, że Pan Doktor poszedł do Pani tak szybko to podejrzewam, że miał przerwę podczas zabiegu lub jeszcze go nie zaczął.

lek. dent. Milena Łapaj
lek. dent. Milena Łapaj
Stomatolog
Katowice
Nie można tego stwierdzić. Warto udać się do gabinetu i wyjaśnić sytuację.

Pacjenci często są zestresowani, jednak doświadczony lekarz po latach pracy odruchowo już zmienia rękawiczki odchodząc od jednego pacjenta do drugiego.Proszę się nie bać na pewno zmienił rękawiczki

Jestem przekonany, że zmienił rękawiczki. Robimy to automatycznie przy przejściu do innego pacjenta. Często podczas jednego zabiegu zmieniamy wielokrotnie rękawiczki... Sprawdziłem, w ciągu 20 sekund mogę zmienić rękawiczki 4-krotnie :)
Oczywiście, po zabiegu śmiało można i należy pytać lekarza i wyjaśniać wątpliwości :)

To prawda brak zmiany rękawiczek prowadzi do przenoszenia infekcji ,ale mamy nadzieje ze trafiła pani do odpowiedzialnych doktorów którzy nie maja z tym problemu

Lekarze odruchowo zdejmują rękawiczki przy odejściu od pacjenta. To są zasady, które obowiązują wszędzie. Przy ponownym podejściu do tego samego lub innego pacjenta lekarz zakłada nowe rękawiczki. Przed wpisywaniem do komputera zdejmuje i zakłada ponownie, spadnie coś na ziemię, zakłada ponownie. W ten sposób lekarze zużywają dziennie bardzo dużo rękawiczek.:) Nie wolno chodzić w rękawiczkach po korytarzach, dotykać klamek itp.
Zwykle pozycja fotela w gabinecie jest taka że pacjent jest ustawiony tyłem do wejścia i NIE WIDZI, że lekarz wchodzi i zakłada nowe rękawiczki i zasiada dopiero wtedy do fotela.

Rękawice używane przez lekarzy i personel gabinetów są jednorazowe. Jeżeli zdarza się, że lekarz lub inna osoba w gabinecie dotyka przez rękawice przedmiotów, które są zanieczyszczone, należy zastosować specjalny preparat do dezynfekcji rąk, który ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe, przed kontynuowaniem zabiegu.
Niedopuszczalne jest używanie tych samych rękawic podczas zabiegów u dwóch różnych osób. Zakładam, że lekarz, który kontynuował zabieg u Pani zmienił rękawiczki. Proszę mi wierzyć - jest to czynność wykonywana przez nas non stop przez cały dzień pracy, stąd lekarze są w stanie zmienić rękawice naprawdę szybko.
Co mogę od siebie powiedzieć na przyszłość - jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, że osoba, która wykonuje Pani zabiegi (nie tylko lekarz, ale też np. kosmetyczka, czy pielęgniarka podczas pobierania krwi) nie używa jednorazowych rękawic wyłącznie do kontaktu z Pani ciałem, ale też np. dotyka przedmioty, które mogą/mogły mieć kontakt z materiałem biologicznym jak krew, ślina itp. trzeba jasno protestować i wymagać prawidłowego postępowania. Takie zachowania należy tępić.

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Nasza grupa zawodowa jest szczególnie wyczulona na kwestie aseptyki i antyseptyki. Zmiana rękawiczek w takich okolicznościach to czynność tak podstawowa i naturalna i szybka, że spokojnie lekarz mógł to zrobić poza zasięgiem Pani wzroku. Jeśli są takie wątpliwości to naprawdę warto je adresować od razu w pauzie lub po zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Pozdrawiam, RS

lek. dent. Michaił Dundicz
lek. dent. Michaił Dundicz
Stomatolog, Protetyk, Lekarz medycyny estetycznej
Olsztyn
Rękawice zmieniamy , po każdym pacjencie , może doktor zmienił , a Pani nie zwróciła na to uwagi ?Dla pewności można zrobić badania krwi. Ale watpe, ze lekarz nie zmienił rękawic . Życzę zdrowka

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
W gabinetach medycznych obowiązują ścisłe procedury epidemiologiczne. Lekarze oraz personel powinni ich przestrzegać. Nie sadzę aby drugi lekarz nie zmienił rękawiczek, aby pomóc lekarzowi, który Panią przyjmował.
W moim gabinecie procedury te restrykcyjnie są wdrożone i egzekwowane. Dotyczą one wszelkich zasad higieny i epidemiologii.
Myślę, iż w innych gabinetach jest podobnie i nie ma się czego Pani obawiać.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

U lekarzy stomatologów zmiana rękawiczek weszła chyba w nawyk tak silnie, że nie sądzę, by miała się Pani o co martwić. Pozdrawiam

lek. dent. Kazimierz Szulist
lek. dent. Kazimierz Szulist
Stomatolog
Nakło nad Notecią
Witam standardowa procedura lekarzy jest zmiana rekawiczek przed wyjsciem z gabinetu i włozenie w nowym gabinecie jesli takie standrdy swiatowe wyznawane sa w takiej klinice to moze byc pani spokojna o siebie .

lek. dent. Rafał Radzewski
lek. dent. Rafał Radzewski
Stomatolog, Chirurg szczękowy, Protetyk
Poznań
Szanowna Pani, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć czy istnieje duże ryzyko zakażenia. Z Pani opisu wynika jednak, że istotnie bardzo krótki czas pomiędzy wezwaniem drugiego lekarza a podjęciem przez niego interwencji budzi sporo wątpliwości. Standardem powinno być (i tak jest w moim gabinecie), iż lekarz przed kontaktem z pacjentem myje ręce i zaklada nowe rękawiczki w obecności pacjenta. To daje pewnosć zachowania zasad aspetyki przynajmniej w tej zasadniczej kwestii. MImo wszystko proszę być dobrej myśli i założyć że doświadczony lekarz przestrzega reguł. Ukłony drRR

Witam,
Zmiana rękawiczek na nowe trwa znacznie mniej niż 20 sekund i nie sądzę, żeby lekarz, jak sama Pani stwierdza-z większym doświadczeniem, pozwolił sobie na takie zaniedbanie. Zdejmowanie rękawiczek po odejściu od pacjenta to dla mnie nautyralny i bezwarunkowy odruch. Poza tym lekarz daje pacjentowi gwarancje na wykonywane zabiegi i nikt nie ryzykowałby powikłań we wganianiu implantu żeby oszczędzić czas i pare groszy na rękawiczki wiec myśle, ze może Pani być spokojna.
Jeżeli jednak budzi to Pani duzy niepokój to proponuje wykonać badania krwi.
Mam nadzieje, ze wynik Panią uspokoi i rozwieje wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik

lek. dent. Anna Duda
lek. dent. Anna Duda
Ortodonta, Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
W momencie opuszczenia stanowiska pracy - unitu stomatologicznego, lekarz powinien zdejmować rękawiczki, w założeniu, że był to bardziej doświadczony lekarz to mogę tylko założyć, że powinien mieć ten odruch wyuczony.

Natomiast jeżeli Pani nie jest pewna, to sugeruje zgłosić się do szpitala chorób zakaźnych celem konsultacji i wykonania niezbędnych badań.

Witam, prosze być spokojną, zdjęcie i założenie rękawiczek to naprawdę chwila:) nie wyobrażam sobie żeby lekarz podszedł do pacjenta nie zmieniając rękawiczek.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.