Boję się wyśmiania ze strony psychiatry, co robić?

6 odpowiedzi
Jeśli czytam różne artykuły na temat osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline i dostrzegam tam wiele odnośników do siebie, to po umówieniu się na wizytę u psychiatry i opowiedzeniu mu o tym, w jaki sposób on potwierdzi lub wykluczy te zaburzenie? Bardzo boję się wyśmiania ze strony lekarza.
Lekarz diagnozuje i leczy , nie wyśmiewa pacjenta. Bez diagnozy nie można ruszyć dalej.Jeśli są opory przed pójściem do psychiatry, warto poczytać opinie na forach i wybrać polecanego

Diagnostyka zaburzeń osobowości to zadanie trudne i wymagające czasu. Rzadko kiedy stawia się tak poważne rozpoznanie jak borderline po jednorazowym badaniu psychiatrycznym. Zazwyczaj lekarz psychiatra proponuje poszerzenie diagnostyki o badanie psychologiczne (testy osobowości) i diagnozę psychoanalityczną (formułowaną przez psychoterapeutę). Postawienie diagnozy to zresztą dopiero początek pracy - sama diagnoza niczego nie zmienia w życiu pacjenta. Dopiero podjęcie kwalifikowanej psychoterapii daje szanse na zmianę. Proszę się nie obawiać wyśmiania - to tak jakby obawiała się pani, że jak pójdzie pani ze złamaną nogą do ortopedy to ten będzie się z pani śmiał.
Nie wyobrażam sobie by psychiatra po wysłuchaniu zgłaszającego się doń człowieka z lękami o swoje zdrowie mógł "wyśmiać" go. Śmiało! Proszę umówić się na wizytę, opowiedzieć co Pana niepokoi i oczekiwać rozpoznania.
Dzień dobry! Wyśmianie problemów pacjenta dowodziłoby braku profesjonalizmu lekarza. Opinie wystawiane przez innych pacjentów w dużym stopniu pozwalają uniknąć takiej sytuacji. pozdrawiam Piotr Znamirowski
Lęk przed wyśmianiem ze strony lekarza/psychologa to typowa obawa osób, które rozpoznają, że coś dzieje się z nimi niepokojącego, a jednocześnie jest to ich pierwsza próba opowiedzenia o tym specjaliście. Lekarz/psycholog zajmuje się profesjonalną ocenę zgłaszanych problemów i szukaniem odpowiedniej formy leczenia.
Lekarz nie wyśmieje Pani, takie zachowanie świadczyłoby na jego niekorzyść i pozbawiało profesjonalizmu. Proszę być szczerym i opowiedzieć o dręczących problemach. To prawdopodobnie wystarczy do diagnozy, być może nie skończy się na jednej wizycie.