Czy należy u dzieci leczyć inwazję Blastocystis hominis?
lek. Marzena Gajewska
lek. Marzena Gajewska
Pediatra
Warszawa
Jeżeli dziecko ma istotne objawy chorobowe ze strony przewodu pokarmowego - tzn biegunkę, nudności, brak łaknienia, ból brzucha, wzdęcia, brak przyrostu masy ciała to należy rozważyć leczenie zakażenia. Pacjenci bez jakichkolwiek objawów, z dodatnim wynikiem badania kału na obecność Blastocystis spp. nie wymagają żadnego leczenia.

lek. Piotr Hartmann
lek. Piotr Hartmann
Pediatra
Warszawa
Dzień dobry

Proszę o podanie wieku dziecka, materiału w którym wykryto blastocystę (na 99% stolec, ale może być inna lokalizacja), objawów jakie występują, przyjmowanych leków i chorób przewlekłych.
Zazwyczaj infestacja tym pasożytem nie wymaga leczenia.

Pozdrawiam
Piotr Hartmann

A jakie są objawy?

lek. Vita Klimowicz
lek. Vita Klimowicz
Pediatra, Genetyk
Warszawa
W dzieciństwie choroba rozpoczyna się gorączką, Na skórze występuje alergiczna mała wysypka, odmowa jedzenia, utrata apetytu, nudności, wymioty; ogólna słabość.
Zalecane: USG jаmy brzusznej i leki lecznicze

lek. Małgorzata Lurzyńska
lek. Małgorzata Lurzyńska
Pediatra, Pulmonolog, Lekarz w trakcie specjalizacji
Warszawa
Blastocystis hominis należą do najczęściej występujących pierwotniaków w kale, nie ustalono do końca czy traktować je jako pasożyty czy jako nieszkodliwe komensale. występują zarówno u ludzi jak i u zwierząt, stąd styczność z niektórymi zwierzętami (świnie, małpy, gryzonie) zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia.
U pacjentów bez żadnych objawów nie zaleca się leczenia (samego dodatniego wyniku badania w tym przypadku nie leczymy). Natomiast jeśli wystepują jakiekolwiek objawy ze strony przewodu pokarmowego (takie jak: bóle brzuch,a nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki) należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wówczas w leczeniu stosuje się antybiotykoterapię (np. metronidazol).

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Brakuje informacji dlaczego badanie zostało wykonane i czy dziecku towarzyszą jakiekolwiek dolegliwości. Według aktualnej wiedzy, pacjenci, którzy nie prezentują żadnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, nie ma w wywiadzie pokrzywek o niewyjaśnionej etiologii, nie wymagają leczenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.