Biorę wenlafaksynę Efectin Er 150. Czy może ona zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji hormon

3 odpowiedzi
Biorę wenlafaksynę Efectin Er 150. Czy może ona zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, (np ovulastan?) Słyszałam, że te substancje są rozkładane przez ten sam enzym. Czy plastry antykoncepcyjne, implant albo wkładka domaciczna byłyby skuteczniejsze? Czy może wystarczyłaby kilkunastogodzinna przerwa między efectinem a tabletkami antykoncepcyjnymi?
Nie są opisywane jednoznaczne interakcje między Wenlafaksyną a Ovulastanem. Co do najlepszej dla Pani formy antykoncepcji przy zażywaniu innych leków najlepiej będzie ustalać to z ginekologiem.

Witam,
środki antykoncepcyjne są rozkładane przez cytochrom P450 głównie przez izoenzym CYP1A2, równocześnie powodując jego zahamowanie. Wenlafaksyna owszem, jest rozkładana również przez cytochrom P450 ale głównie przez izoenzym CYP2D6. Nie ma potencjalnego ryzyka osłabienia antykoncepcji hormonalnej przez wenlaksynę, nie ma też potrzeby z tego powodu zamiana tabletek na plastry czy wkładke. Podobnie jak przerwa miedzy zażyciem efectinu a tabletkami antykoncepcyjnymi nie jest wymagana.
Interakcje lekowe można sprawdzić na stronie: bil.aptek.pl/servlet/interakcje/int_start

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Wyboru odpowiedniej antykoncepcji należy dokonywać w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Wenlafaksyna nie zmniejsza skuteczności doustnej antykoncepcji.