Biorę na stałe warfin 5 mg od 14 dni że względu na operację zerwane go Achillesa biore fraxiparine 0

3 odpowiedzi
Biorę na stałe warfin 5 mg od 14 dni że względu na operację zerwane go Achillesa biore fraxiparine 0.60 mam bolacy i opuchniety jak balon brzuch nie mogę już przyjmować zastrzyków bo nie mam gdzie je dawać nie śpię bo strasznie swędzi i piecze brzuch. Pytanie czy mogę wrócić na warfin w tabletkach
Dzień dobry,
W sytuacji kiedy stosuje Pan/Pani leczenie przeciwkrzepliwe (np. Warfin) i jest ono skuteczne (INR powyżej 2), nie jest konieczne stosowanie dodatkowego leczenia heparyną drobnocząsteczkową (np. Fraxiparine)
Pozdrawiam życząc zdrowia
Dr n. med. Witold Mazur
kardiomazur.pl

Jeśli jest Pan już po operacji to decyzję o możliwym powrocie do Warfinu powinien podjąć ortopeda który Pana operował. Jeśli czeka Pan na zabieg to włączenie Warfinu uniemożliwi go. Tak czy inaczej czeka Pana wizyta u lekarza celem oceny powłok jamy brzusznej, może jakiś błąd przy podawaniu Fraxiparyny dał te objawy
Pozdrawiam
Jeśli przyjmuje Pan/Pani Warfin po wszczepieniu sztucznej zastawki serca lub w ciągu 3 miesięcy po zatorze płucnym lub z powodu migotania przedsionków z bardzo wysokim ryzykiem powikłań zakrzepowych to terapia pomostowa HDCz przed operacją jest wskazana, w innych przypadkach np. migotanie przedsionków z CHADSVASc 2-3 pkt nie trzeba stosować terapii pomostowej. Odstawia się Warfin 5 dni przed zabiegiem operacyjnym, po 2 dniach kiedy zakładamy , że INR wynosi już <2,0, w tych w/w przypadkach zaczyna się stosować HDCz w dawce leczniczej przez 3 dni (a nie 14), ostatnia dawka HDCz na ogół 12 h (24h) przed operacją, Warfin ( niekiedy łącznie z HDCz) na zakładkę stosuje się po uzyskaniu pełnej hemostazy, w ciągu 48 do 72 godzin po większości operacji. Kontrola INR pierwsza po około 5-7 dniach, potem można wrócić do poprzedniego schematu dawkowania i kontroli 1 x w mscu. Łączy okres bez leczenia Warfin w okresie okołooperacyjnym nie powinien przekraczać 7 dni. Należy nadmienić, że corazczęściej pacjenci stosują w migotaniu przedsionków i ŻChZZ nowe antykoagulanty, które można odstawić 24-48 h przed operacją i nie trzeba stosować w ogóle HDCz.