Biorę afobam 7lat praktycznie codziennie 1mg jak się od tego uwolnić ponieważ jestem już tym zmęczon

5 odpowiedzi
Biorę afobam 7lat praktycznie codziennie 1mg jak się od tego uwolnić ponieważ jestem już tym zmęczony
Witam. Odstawianie benzodiazepin jest trudne, zasadą jest odstawianie o 1/4 dawki co 14 dni. Afobam jest produkowany w tabletkach 0,25 mg, 0,5 mg i 1 mg. A zatem przez pierwsze dwa tygodnie należy przyjmować 0,75 mg, kolejne dwa tygodnie 0,5 mg, następne dwa tygodnie 0,25 mg. Po sześciu tygodniach lek można odstawić. Jeśli ta procedura się nie powiedzie- pozostaje próba odstawienia leku w warunkach szpitalnych. Pozdrawiam.

Najlepiej jakby Pan skonsultował się z lekarzem psychiatrą, być może psychiatra zaproponuje zamianę Afobamu na Relanium i stopniowe dalsze zmniejszanie dawki Relanium. Relanium ma długi okres półtrwania, dzięki czemu łatwiej się ten lek odstawia, a jest z tej samej grupy farmakologicznej co Afobam. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski
Po siedmiu latach regularnego zażywania Afobamu, z pewnością możemy już mówić o uzależnieniu. Jeśli próby stopniowego odstawienia w domu nie udają się, konieczna może okazać się hospitalizacja i detoksykacja. Należy też zastanowić się, dlaczego potrzebuje Pan tego leku? Być może objawy które tłumi Pan Afobamem, mogą być opanowane w inny sposób...
Nie będzie łatwo! Proponuję kontakt ze specjalistyczną poradnią odwykową zajmującą się leczeniem uzależnienia od benzodiazepin. I to im szybciej tym lepiej. Konsekwencje nałogu są dość ponure i po pewnym czasie trudne do odwrócenia!
7 lat to na pewno za długo. Dawka 1mg nie jest duża, ale najpewniej teraz już nie działa jak dawniej ( na lek rozwija się tolerancja i działa coraz słabiej) . Afobam jest lekiem przeciwlękowym (objawowym tzn. redukuje na pewien czas uczucie lęku nie lecząc jego przyczyny) uzależniającym. Nie należy go zażywać dłużej niż 2 m.
Proponuje wizytę u lekarza psychiatry aby lek wycofać. Trochę to potrwa ale da się zrobić. Sam Pan sobie najpewniej nie poradzi. Odstawianie benzodiazepin (do których należy afobam) może być niebezpieczne (zespoły abstynencyjne z napadami padaczkowymi) jeśli robić to nieumiejętnie.