Biopsja prostaty

2 odpowiedzi
Witam!
Mąż ma PSA całkowite 1940.Biliśmy u lekarza urologa.Zlecił powtórzenie PSA i biopsję prostaty.
Nie ma żadnych objawów tj.Nie boli go przy oddawaniu moczu,oddaje regularnie bez przerw,częstotliwość oddawania normalna,brak uczucia pełności pęcherza po oddaniu moczu ,brak krwiomoczu.
Czy biopsja jest tylko przy znieczuleniu miejscowym, i czy to wystarcza? Czy można poprosić o dożylne i w jakich przypadkach?
Jak przygotować się dobrze do zabiegu,żeby nie trzeba powtarzać badania?Lekarz przepisał mu tabletki i antybiotyk do biopsji.
Czy daje biopsja ?Co może wykluczyć ,a co potwierdzić?
Pozdrawiam Joanna
Witam! Wynik PSA o ile nie ma tu błędu w wpisywaniu jest bardzo wysoki. Koniecznie przed podjęciem decyzji o biopsji trzeba powtorzyć badanie PSA. W Pani pytaniu jest zbyt mało informacji żeby w pełni odpowiedzieć . Ważny jest wiek pacjenta, badanie prostaty przez odbyły i kilka innych informacji z wywiadu. Rodzaj znieczulenia bywa różny w zależności gdzie się biopsje wykonuje( każdy lekarz i ośrodek ma wypracowane własne standardy , natomiast znieczulenie miejscowe jest absolutnym minimum). Antybiotyk jest obowiązkowy. Co do powtarzania biopsji sytuacja zależy głównie od wykonującego, pacjent nie ma większego wpływu na to żeby lekarz robiący biopsje pobrał wycinki z komórkami nowotworowymi a tym samym w przyszłości nie musiał powtarzać biopsji. Wykonując biopsje pobiera się wycinki tylko z kilku miejsc dlatego zdarza się że nie udaje się wykryć raka prostaty mimo bardzo wysokiego wyniku PSA. W razie wątpliwości zapraszam na wizytę gdzie będę mógł państwu dokładnie wyjaśnić zasadę diagnostyki w kierunku raka prostaty i odpowiedzieć na Państwa pytania. Pozdrawiam serdecznie

PSA bardzo wysokie 1940 to dużo, bardzo duże ryzyko raka, biopsja bardzo wskazana, antybiotyk przed wskazany, znieczulenie możliwe, ale możliwa jest teżbiopsja w tzw. znieczuleniu miejscowym