Biopsja guzków tarczycy - niediagnostyczna ??? czy żle wykonana ???

2 odpowiedzi
dzień dobry.jestem mężczyzną ,45 lat ,103 kg,cukrzyca typ 2,nadciśnienie.podczas robienia usg tarczycy wyszły mi 2 guzki ,jeden na płacie lewym 3 mm,drugi na płacie prawym ok 8 mm.aby wyjaśnić co to za guzki postanowiłem wykonać bioposję.podczas pierwszej biopsji miałem 2 kujnięcia w większą zmianę- wynik po kilku dniach - w pobranym materiale widoczne tylko erytrocyty.postanowiłem powtórzyć biopsję u innego lekarza,również onkologa.pobrał mi jedno kujnięcie z większej zmiany, i jedno z mniejszej.dla pewności.po tygodniu wynik - w materiale widoczne tylko erytrocyty.co o tym sądzić ??czy mam powtarzać biopsję ??czy ci lekarze żle mi się wkuli ??proszę o poradę co robić ???
Szanowny Panie,
z Pana opisu nie wynika, czy Pan sam stwierdził, że wskazania do biopsji są, czy tak zalecił lekarz. Nie podaje Pan również wskazań do biopsji guzków tarczycy.
Głównym wskazaniem do biopsji jest podejrzenie raka tarczycy. Jeżeli biopsja nie zawiera komórek gruczołu tarczowego to jest niediagnostyczna i należy ją powtórzyć. Jeżeli biopsja jest cały czas niediagnostyczna, a jest kliniczne podejrzenie raka, to należy ten problem rozwiązać operacyjnie, albowiem jest rodzaj nowotworu tarczycy, którego złośliwości nie można wykluczyć badaniem biopsyjnym, a jedynie histopatologicznym.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz

Zwykle wskazania do biopsji guzków tarczycy wystepują gdy zmiany są powyżej 1 cm .Więc własciwie nie było wskazań do biopsji pana guzków. Należało tylko sprawdziać w badaniach krwi poziomy hormonów tarczycy TSH, FT4 -czy gruczoł pracuje prawidłowo i czy należy podjąć leczenie. Kontrolne usg tarczycy należy wykonać za 6 miesięcy.
Jeżeli w Bacc były tylko erytrocyty , to najpewniej nie trafiono w guzki z powodu lokalnego krwawienia , krwiaczka .Tarczyca jest bardzo silnie ukrwiona i należy mieć doświadczenie w biopsjach tego narządu, wykonywać w ośrodkach onkologicznych referencyjnych .