Biofilm bakteryjny języka

3 odpowiedzi
Witam Czy gdzieś w Polsce można zciągnąć Biofilm bakteryjny z języka Podobno takie zabiegi wykonują w Ameryce W Polsce znalazłem tylko metodę Vectra usuwającą biofilm z zębów z czyszczenie dziąseł. Mnie interesuje język przywrócenie koloru usuwając powstały przez lata biofilm w przypadku nieświeżego oddechu i bakterii
Witam, zgromadzony osad na języku można czyścić specjalnymi szczotkami do języka. Język powinno się czyścić tak samo jak zęby. Co do przebarwień na języku - najczęściej jest to grzybica, którą można wyleczyć. Proponuję udać się do dentysty na wizytę. Pozdrawiam Konrad Zarod.

przypuszczam, że w takim wypadku trzeba spróbować najpierw samemu szczotkować język szczoteczkami do języka, jeżeli nie da to rezultatu, nalezy zgłosic się do specjalisty periodontologa
Witam! Biofilm to nalot na nieoczyszczonych zębach i elementach miękkich jamy ustnej złożony z bakterii. Jest to niezwykle skomplikowana, trójwymiarowa struktura złożona z mikroorganizmów zanurzonych w lepkiej substancji zwanej macierzą. Biofilm może powstawać na każdym podłożu, na różnych strukturach budujących ludzkie ciało i oczywiście w jamie ustnej, na zębach, na błonie śluzowej jamy ustnej właściwej, na policzkach, w kieszonkach dziąsłowych, na języku, migdałach oraz na elementach umieszczonych w jamie ustnej: na wypełnieniach, protezach z różnych materiałów biokompatybilnych, implantach, koronach metalowych, porcelanowych, wszelkich tworzywach sztucznych, jednym słowem mówiąc na wszystkim. Biofilm składa się z bakterii, grzybów, drożdży oraz pierwotniaków, które budując się warstwowo formują ostatecznie kolonię.
Ze powodu skomplikowanej budowy i wyjątkowych właściwości fizyko-chemicznych biofilm może stanowić poważne zagrożenie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Spowodowane jest to specyficzną a wręcz skomplikowaną budową mikrofilmu. Kolejne warstwy biofilmu powstają na bazie warstwy pierwszej .Dochodzi do integracji ( adhezji, połączenia ) bakterii z podłożem a potem do nawarstwiania się kolejnych warstw biofilmu, i jak pisałam wcześniej tworzy się kolonia o skomplikowanej strukturze, o wyjątkowych właściwościach fizyko-chemicznych o własnej toksyczności, o patologicznym mechanizmie działania. Na ten temat można napisać bardzo wiele. Powstaje "upakowany" warstwami biofilm mogący stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia organizmu. Biofilm stanowi groźną strukturę o wyspecjalizowanym działaniu, o której można również dużo więcej napisać. Specyfika budowy i metabolizmu biofilmu opiera się antybiotykom oraz innym lekom przeciwbakteryjnym.
Agresywny metabolizm, wyspecjalizowana struktura biofilmu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Sposobem o największym procencie skuteczności jest właściwa, konsekwentna, codzienna higiena jamy ustnej. Regularne, mechaniczne oczyszczanie całej jamy ustnej, wspomagane chemicznymi płukankami jest jedynym sposobem, gwarantem zachowania zdrowia. Niszczenie ognisk zapalnych, siedlisk bakterii zębopochodnych, które ze względu na swoją budowę, agresywny metabolizm ( w specyficznych warunkach bytu w jamie ustnej ) są poważnym zagrożeniem dla całego organizmu ludzkiego jest gwarantem zażegnania niebezpieczeństwa pochodzącego z jamy ustnej. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie, profilaktyka. To składowa sukcesu.
Z pomocą przychodzą nam szczoteczki elektryczne 3D, szczoteczki soniczne, szczoteczki do higieny języka, irygatory ustne, płukanki o wielorakim składzie chemicznym, żele antybakteryjne, nici do higieny przestrzeni międzyzębowych. W obecnych czasach dysponujemy tzw. centrami do higieny jamy ustnej. Wiedza dotycząca sposobów higieny jamy ustnej i skutków jej zaniedbywania jest coraz większa. Sposoby zdrowego odżywiania się, unikania cukrów itd.itp. to już niemal dziedzina naukowa. Z pomocą przychodzi nam wiedza farmakologiczna i różnorodność chemicznych składów oraz działania past do zębów, płukanek. Nowoczesna stomatologia oferuje preparaty i wiedzę. Najważniejsza jest świadomość potrzeby regularnej higieny jamy ustnej i jej regularne, codzienne stosowanie.
Jeżeli będzie Pan stosował się do zaleceń higienicznych dotyczących, również czyszczenia języka, Pana problem zniknie. Jeśli tak się nie stanie a oddech będzie nadal nieświeży, należy szukać przyczyny odwiedzając lekarza specjalistę laryngologa w celu badania migdałów podniebiennych, stanów zapalnych pochodzących z zatoki szczękowej; również lekarza specjalisty gastrologa, w celu poddania się badaniom w kierunku przepukliny rozworu przełykowego przepony. Wykluczając pochodzenie stanu zapalnego pochodzącego z jamy ustnej, szukamy przyczyny w narządach przyległych.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska