Biegly, rekonstrukcja acl

10 odpowiedzi
Witam, czy ktoś z Państwa jest biegłym sądowym i podjąłby się prywatnej opinii dotyczącej zerwania więzadła krzyżowego przedniego i pęknięcia łąkotki ?
Proszę mi powiedzieć czy osoby mające 16 lat mogą mieć rekonstrukcję acl bez żadnych skutków ubocznych tj. np. 22 latek ?
Czy leczenie zapobiegawcze tylko orteza i tylko rehabilitacja są w stanie wg Państwa wyleczyć zerwane więzadła i pękniętą łąkotkę u 16 latka zamiast przeprowadzenia rekonstrukcji acl. (nadmieniam,że był tylko RM, artroskopii wtedy nie robiono)
Operacja czy leczenie zachowawcze u 16 latka to zawsze jest trudny wybór. Są doniesienia (liczne), że warto operować, ale także coraz więcej piśmeinnictwa, że ACL goi się bez interwencji chirurgicznej. Wszystko zależy w którym miejscu było uszkodzenia i czy kikuty miały szansę się połączyć

Co do opinii, to nie polecam się, biegłym tez nie jestem. Wszystko zależy tu od rodzaju uszkodzenia. 16 latków operuje się często już jak dorosłych ale niektóre typy uszkodzeń łąkotki, jak i więzadła można leczyć nieoperacyjnie. W niektórych przypadkach orteza i rehabilitacja wystarczają.
Biegły sądowy to lekarz uznawany za eksperta w danej dziedzinie powołany przez sąd do oceny danej sprawy na czas trwania danej sprawy
Prywatne opinie nie maja tu większego znaczenia
Zarówno 16 jak i 22 latek moga doświadczyć skutków ubocznych leczenia operacyjnego
Co do wyleczenia leczeniem zachowawczym ( nieoperacyjnym ) zalezy od stopnia niestabilności i od rodzaju miejsca i rozległości pęknięcia łąkotki
Także jak widać z powyższych wszystko jest względne - Pozdrawiam
Dzień dobry, nie jestem biegłym sądowym.
Niestety nie jestem bieglym, prosze szukac dalej
Pozdrawiam
Witam,
nie jestem biegłym.
Moja opinia: osoby mające 16 lat mogą mieć rekonstruowany ACL.
Unieruchomienie nie jest w stanie wyleczyć uszkodzonego ACL i łąkotki u 16latka.
Karol Janczewski
Dobry Wieczór,
Bardzo mi przykro ale nie jestem biegłym sądowym.
Pozdrawiam.
Nie jestem biegłym, ale całkowite zerwanie ACL nie da się wyleczyć przez samo noszenie ortezy. Pęknięta łąkotka z czasem może się zrosnąć - jest to zależne od miejsca, w którym była uszkodzona (a konkretnie od ukrwienia w tym miejscu). Pozdrawiam i życzę zdrowia
NIestety albo raczej całe szczęście, nie jestem biegłym sądowym, ale jeśli chodzi o rekonstrukcję ACL u 16 latka to absolutnie wiek nie jest przeciwskazaniem do zabiegu, leczenie zachowawcze w przypadku uszkodzenia ACL III oraz uszkodzenia łakotki jest mało trafionym pomysłem
Więzadło krzyżowe przednie samo się nie zrośnie, łąkotka również. W tak młodym wieku lepiej zrobić rekonstrukcję ACL i szycie łąkotki zaraz po urazie (pęknięciu). To jedyna możliwość ich "naprawy". Co w tak młodym wieku jest opcją najkorzystniejszą, umożliwi chociażby powrót do aktywności sportowej.