Bezsenność przy nerwicy

8 odpowiedzi
Dzień dobry.
Bardzo proszę o pomoc, nie wiem już co mam robić. Mam niskie ciśnienie 90/60, ale też nerwicę i mocne kołatanie serca (to ostatnie od prawie 2 miesięcy), które całkowicie uniemożliwia mi spanie. Dosłownie każda próba zaśnięcia kończy się wybudzeniem mocnym walnięciem serca, ewentualnie poczuciem bezdechu. Od 1,5 miesiąca mogę zasnąć tylko na Zolpidemie 5/10 mg – nie pomogły Hydroksyzyna, Proplanolol, Xanax ani Mirtazapina. Tę ostatnią wzięłam tydzień temu, czułam, że działa, ale gdy zasypiałam, sytuacja z walącym sercem się powtarzała, wybudzało mnie. I tak ze 30 razy do rana – koszmar. Pani psychiatra, do której poszłam po tym zdarzeniu stwierdziła, że mam nadal brać Mirtazapinę (3,75 mg), ale dodać do tego Propranolol 10 mg i Sulpiryd 50 mg. Problem w tym, że bardzo się boję, że jako niskociśnieniowiec po tych lekach wziętych jednocześnie zemdleję albo stanie się coś gorszego. Dwa tygodnie temu prawie zemdlałam trzeciego dnia brania Sulpirydu (wcześniej miałam go brać na dzień, ale zamiast aktywizować dosłownie ścinał mnie z nóg) – mimo to lekarka mówi, że mogę bezpiecznie wziąć taki zestaw. Myślę, że jest super dla kogoś z normalnym ciśnieniem, ale nie dla mnie. Z drugiej strony chcę spać na czymś bezpiecznym, bardzo boję się uzależnić od Zolpidemu (ostatni raz przerwę jednodniową robiłam ponad tydzień temu). W dodatku wcale nie śpię na nim jakoś świetnie, tzn. wybudzam się po ok. 4 h. Jestem już naprawdę wycieńczona, myślę żeby dać się zamknąć w jakimś ośrodku leczenia nerwic, bo sama sobie z tą bezsennością i strachem przed zemdleniem nie poradzę. Jestem już u kresu sił. Czy powinnam spróbować tego zestawu leków, czy może jednak lepsze będzie dla mnie coś innego? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie
Dziękuje za obszerne przedstawienie Pani zdrowotnej sytuacji co daje mi większy wgląd w stan psychiczny. Mamy do czynienia z nasilonym lękiem, niepokojem który trapi Panią w szczególności w nocy. To on jej głównym winowajcą nocnych wybudzeń i dyskomfortu co następnie przekłada się na zmarnowany dzień. Co do farmakoterapii to problem w tym, a raczej z nią, jest taki, że jednej osobie dany lek pomoże a drugiej niekoniecznie stąd ważne są regularne kontrole psychiatryczne. Co do Zolpidemu to przemyślenia ma Pani słuszne, lęk dobry ale nie do długiego stosowania bo można się uzależnić. Natomiast jeśli brak jest poprawy po Sulpirydzie to należy ten go zastąpić innym. Życzę powodzenia a ono z czasem przyjść powinno.

Możliwości leczenia jest wiele. Najlepiej jednak podejść do tego bardziej kompleksowo. Sam problem ze snem to tyko jeden z objawów zaburzeń min. nerwicowych. Ważne jest aby leczyć daną "chorobę" a nie tylko jej objaw. W psychiatrii leki działają po odpowiednio długim czasie ich stosowania (najczęściej 2 tyg.). Leki objawowe (min Zolpidem) sprawy nie wyleczą co najwyżej na pewien czas zredukują dany objaw - najczęściej lęk, tu pomogą zasnąć. Są dobre na krótko lub na doraźnie. Generalnie leki typu Sulpirydu i Mitrazapiny nie powinny mieć większego wpływu na ciśnienie krwi. Lecz jeśli się Pani po tych akurat źle czuje to trzeba o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Można zastosować inne, może lepiej tolerowane. Jeśli to Nerwica to ważna jest też psychoterapia.
Szanowna Pani,

brak zaufania do zestawu leków już sam w sobie może być przyczyną jego gorszej skuteczności. Jednocześnie to naprawdę nie jest jedyny zestaw leków w przypadku Pani dolegliwości. Ponadto obawiam się, że rok nieustannego brania Zolpidemu mógł wywołać u Pani uzależnienie. Najbardziej widziałbym w tym przypadku antydepresanta leczącego zaburzenia snu (mirtazepina nie jest jedynym takim specyfikiem). Wszystko to razem wzięte wymaga wizyty u psychiatry, do którego będzie Pani miała zaufanie.
Z wyrazami szacunku
Jacek Kordacki
Witam.
Proponuję wykonać badania podstawowe, TSH, fT3,FT4, Witamina D, Wapń, Magnez oraz wykonać badanie EKG - czasami wskazane jest wykonanie holtera EKG. Leki należy ustalać z lekarzem prowadzącym. Ja na sen często stosuję : Mianseryna, Mirtazapina, Trazodon ewentualnie doksepina. Czasami warto poprosić o skierowanie do Szpitala Psychiatrycznego, ponieważ będzie można obiektywnie ocenić wpływ leków na organizm i łatwiej wtedy o szybszą pomoc Pozdrawiam.
Nie mogę odpowiedzieć ma pytanie czy powinna Pani "spróbować" tego zestawu leków.
Lekarz może decydować o leczeniu po osobistym zbadaniu pacjenta i postawieniu rozpoznania.
Czy aby na pewno ma Pani przyjmować Mirtazapinę w dawce 3,75 mg? Lek ten jest dostępny w dawkach 15, 30 i 45 mg!
To że spi Pani po Zolpidemie krótko nie dziwi - lek działa krótko.
Nie wykluczone, że problemy ze snem są jednym z objawów "nerwicy", jak to Pani nazywa. Wówczas werto skupić się na leczeniu i innych jej objawów. Bez tego trudno będzie uzyskać poprawę.
Niepokoi mnie słormułowanie "dać się zamknąć" w jakimś ośrodku. Niech Pani nie traktuje leczenia szpitalnego jak kary więzienia. To zupełnie co innego a może pomoć. Ale decyzja należy również do lekarza leczącego! Może jego spytać o zdanie?
Zaburzenia nerwicowe wymagają cierpliwości i wytrwałości w leczeniu ale są wyleczalne. Niech Pani nie traci nadzei! I nadal sie leczy. Trudno oczekiwać poprawy bez leczenia!
Witam,

Bardzo dziękuję za pytanie. O właściwym leczeniu bardzo trudno jest się wypowiadać jeśli nie rozmawiało się z pacjentem osobiście, dlatego mimo obszerność podanych informacji trudno orzekać o prawidłowości diagnozy czy wdrożonego postępowania. Wydaje mi się jednak, że warto zasięgnąć rekonsultacji co do farmakoterapii. Należy także wykluczyć ewentualne schorzenia somatyczne mogące powodować objawy, na które się pani skarży.
W przypadku dalszych trudności z dobraniem właściwego leku, rozważałabym podjęcie psychoterapii. Nurt poznawczo-behawioralny jest rekomendowanym w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń snu.
Witam,

według mnie połączenie mirtazapiny z sulpirydem nie jest optymalne. Po pierwsze: sulpiryd nie jest lekiem pierwszego wyboru w sytuacji nerwicy- jest to neuroleptyk, które we wskazaniach nerwicowych można rozważać jako opcję wspomagającą, lub gdy inne leki nie działają. Poza tym połączenie sulpirydu z mirtazapiną może istotnie wpłynąć na wagę ciała.
Zamiast mirtazapiny można by spróbować nasennie mianserynę lub trittico, inną opcją byłaby pregabalina- lek przeciwlękowy, który również wpływa korzystnie na sen. Leczeniem pierwszego wyboru zamiast sulpirydu powinien być lek z grupy SSRI (np. escitalopram). Stosowanie propranololu przy niskim ciśnieniu może być problematyczne, gdyż dodatkowo je obniża a także zwalnia akcje serca.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam, jest wiele bezpiecznych leków dla pacjentów z niskim RR i jednocześnie nie powodujących uzależnienia. Proszę udać się do lekarza po poradę.Pozdrawiam