Bezsenność

22 odpowiedzi
Proszę mi pomóc. Półtora miesiąca... Juz to trwa... Spie po dwie, trzy, cztery godziny... Malo tego na tabletkach nasennych... Jestem psychicznie wykonczony... Mam dość wszystkiego... Co mam robić.? Proszę mi pomóc... Prosze
Witam,

Pierwsze rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to konsultacja psychiatryczna w celu dobrania odpowiednich leków. Proszę spróbować i na takiej wizycie poruszyć temat dogłębniej. W tej chwili, z tego co można odczytać z listu niewiele więcej jestem w stanie napisać/powiedzieć.

Pozdrawiam, Magdalena Pstrągowska

Sugeruję wizytę u lekarza psychiatry , który pomoże ustalić przyczynę takiego stanu ,może zasugeruje terapię lub przepisze odpowiednie lekarstwa . Samoleczenie, może przynieść więcej szkód niż korzyści.
Witam, sugeruję wizytę w Poradni Zaburzeń Snu. Otrzyma Pan tam specjalistyczną diagnozę związaną z bezsennością i odpowiednie do Pana sytuacji leczenie. Pozdrawiam!
Witam Pana.
Jeśli bezsenność, z którą się Pan boryka jest problemem natury psychologicznej (bo zwraca się Pan do mnie jako psychologa) to zalecam udanie się na konsultacje. Być może podjęcie terapii i przepracowanie pewnych kwestii (np. wydarzeń, które dzieją się w Pana życiu, a powodują one bezsenność) będzie dla Pana pomocne.
Z drugiej strony jest to też problem, z którym warto zwrócić się do lekarza (ogólnego lub psychiatry). Jeśli tabletki, które Pan przyjmuje nie są skuteczne, to należy to zgłosić osobie, która je przepisała.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do przyjemnego spania
Dzień dobry, zgłaszana przez Pana bezsenność może mieć różne przyczyny, a tak naprawdę to od nich zależy zalecany sposób leczenia. Z krótkiego pytania trudno ocenić, jakie są powody opisywanej bezsenności. Dlatego uważam za konieczne udanie się do psychologa i przybliżenie mu natury problemu, wtedy na pewno otrzyma Pan upragnioną pomoc. Bez względu na to napiszę kilka słów o zaburzeniach snu, może któraś z rad okaże się pomocna. Proszę tylko pamiętać, że są to zalecenia ogólne i za każdym razem należy je dostosować do potrzeb pacjenta.
Bezsenność może wynikać z czynników biologicznych, takich jak choroby kardiologiczne, neurologiczne, urologiczne, psychiatryczne lub inne. Z mojego doświadczenia jednak wiem, że najczęstszą przyczyną zaburzeń snu jest nieprawidłowa higiena snu, kłopoty natury emocjonalnej lub używanie substancji psychoaktywnych, takich jak kawa, mocna herbata, papierosy, alkohol lub narkotyki. Oczywiści istnieje także bezsenność samoistna, nie mająca żadnej wyraźnej przyczyny, ale z mojego doświadczenia zdarza się ona niezwykle rzadko.
Pierwszym krokiem w leczeniu bezsenności jest diagnoza psychologiczna lub psychologiczna i psychiatryczna. Polega ona na rozpoznaniu typu bezsenności, zachowań zdrowotnych sprzyjających zaburzeniom snu oraz dotychczas podejmowanych sposobów radzenia sobie z nimi. W tym czasie psycholog poprosi pewnie Pana o prowadzenie tzw. dzienniczka snu. Rzetelne wykonanie tego zadania pozwoli poznać w którym momencie snu pojawia się problem i na czym on szczegółowo polega. Jest to bardzo dobre narzędzie diagnostyczne. Ponad to psycholog przeprowadzi z Panem rozmowę diagnostyczną oraz przy użyciu
odpowiednich testów sprawdzi, czy cierpi Pan na jakieś zaburzenie psychiczne lub emocjonalne, które może dawać objaw w postaci zaburzeń snu (takim zaburzeniem może być między innymi depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości lub inne). W tym miejscu psycholog może poprosić o konsultację psychiatryczną. Psychiatra, gdy uzna za zasadne, włączy leczenie farmakologiczne. Ten typ terapii rzeczywiście często bywa bardzo przydatny. Należy jednak pamiętać, że leki nasenne czasami uzależniają i mają objawy uboczne. Dlatego należy stosować je tylko w ostateczności lub/ i w krótkim okresie czasu. Ponad to leki nie leczą przyczyny lecz sam objaw. Więc jest to często pomoc na krótką metę. W dłuższej perspektywie poprawę może przynieść zmiana stylu funkcjonowania około sennego. Opiszę tutaj kila zaleceń z zakresu higieny snu. Higiena snu jest nie do przecenienia i wielu moich klientów i pacjentów poprawiło jakość swojego snu i życia właśnie dzięki jej przestrzeganiu.

Wiadomym jest, że na dobry sen w nocy pracujemy już od momentu pobudki przez cały dzień. Osobom, które cierpią na bezsenność zaleca się aby po obudzeniu od razu opuszczały łóżko, dostarczając sobie od pierwszych chwil jak najwięcej światła, oczywiście to słoneczne działa najkorzystniej. W takiej sytuacji mózg otrzyma informację „wstałem – działam” i dzięki temu wieczorem będzie bardziej zmęczony i chętny do odpoczynku. Tzw. „wolny rozruch rano” sprawia, że nasz mózg, nie budzi się jeszcze przez pewien czas i możemy mieć wieczorem kłopot z zaśnięciem. Przeciwwskazane są także drzemki w ciągu dnia.
Innym zaleceniem jest wysiłek fizyczny, 30 minut dziennie i oczywiście systematycznie. Przy czym należy pamiętać aby nie ćwiczyć 2-3 godziny przez planowanym zaśnięcie. Preferowany jest wysiłek na świeżym powietrzu, ale ten w pomieszczeniu też jest dobry. W ciągu dnia należy dbać o prawidłową dietę, ale to już temat odrębnego wywodu. To o czym warto pamiętać, to by nie jeść około 2 godzin przed snem i nie pić nic też w tym czasie. Wieczorny posiłek powinien być lekkostrawny, czyli gorące mleko, tak chwalone przez nasze babcie, odpada. Unikać należy także słodyczy. Kolejną sprawą jest używanie monitorów i komórek przed snem. Zaleca się by około 2 godzin przed planowanym zaśnięciem nie korzystać już z telefonów komórkowych, telewizora czy komputera. Polecam radio, choć proszę raczej postawić na muzykę i wystrzegać się wiadomości i programów publicystycznych, które mogą istotnie rozbudzać. Jeżeli jakieś monitory znajdują się u Pana w sypialni gorąco polecam wyłączenie światełka czuwania (czerwone diody). Ono także wysyła naszemu mózgowi informację pobudzającą. Ogólnie rzecz ujmując w sypialni nie powinien znajdować się sprzęt elektroniczny oraz za duża ilość kwiatów, które w nocy pochłaniają tlen. Pamiętać należy o przewietrzeniu pomieszczenia w którym śpimy. Wietrzyć należy szybko i intensywnie, czyli otwieramy okno szeroko, na kilka minut. Ciągły, delikatny tzw. „uchył” nie przynosi tak skutecznej wentylacji. Dobrym jest też częste zmienianie pościeli i utrzymanie w sypialni niezbyt wysokiej temperatury powietrza. Jeżeli ma Pan trudności z bezsennością nie powinien Pan w łóżku czytać książek, gazet i bezdyskusyjnie nie wolno w łóżku pracować.
Co zrobić gdy nie potrafi Pan zasnąć?
Nie należy zmuszać się do snu. W sytuacji gdy nie potrafi Pan zasnąć przez dłużej niż 30 minut, należy wyjść z łóżka, przejść do innego pokoju (nie należy w tym czasie nic pić i jeść i tym bardziej nie wolno wtedy palić papierosów). Należy usiąść wygodnie, wziąć NUDNĄ książkę i poczytać. Gdy poczuje się Pan znudzony trzeba wrócić do łóżka i znów próbować zasnąć przez kolejne 30 minut. Jeżeli nie ma skutku, ponownie opuszcza Pan łóżko i tak w kółko. Czasami trzeba „zawalić” pierwszą noc lub dwie, ale może Pan wierzyć, że często technika ta przynosi wielu osobom dobry efekt. Należy pamiętać, aby w czasie, gdy nie potrafi Pan zasnąć nie włączać telewizora czy komputera, bo tym samym tylko Pan sobie utrudni odpoczynek.

To tylko niewielka część zaleceń, które pomagają przy zaburzeniach snu. W rozmowie z psychologiem pozna Pan więcej szczegółów. A przede wszystkim psycholog pomoże Panu dostosować techniki do Pana potrzeb i wprowadzić je w życie. Zachęca do wizyty w gabinecie psychologicznym.
dzień dobry,
Przyczyn bezsenności może być wiele. Myślę, że należałoby bardzo starannie przyjrzeć się Pana sytuacji, co może u Pana powodować bezsenność, może być tak, że jest ona objawem widocznym, jawnym, a pod spodem wiele się dzieje. Proszę rozważyć konsultacje u psychoterapeuty, ja również zapraszam. Będziemy mogli przyjrzeć się Pana trudności.
pozdrawiam
Monika Chajdas
Dzień dobry. Trudno o pomoc, gdy ma się tak mało informacji. Nie wiem, czy od półtora miesiąca jest Pan w jakiejś ostrej sytuacji kryzysowej i to powoduje bezsenność? Czy może jest to efekt jakiegoś przewlekłego stresu? A może samemu trudno dostrzec przyczynę i potrzebuje Pan pomocy w jej rozeznaniu? Na pewno potrzebna jest wizyta u psychiatry aby wstępnie rozpoznał problem i zaopatrzył Pana w leki. Może inny ich rodzaj będzie bardziej pomocny niż te, które Pan bierze. Wizyta ta też pozwoli rozpoznać z czego się ten kłopot bierze i jaki rodzaj pomocy będzie jeszcze potrzebny. Może konsultacja psychologiczna? Proszę szukać realnej pomocy a nie porad, bo kłopot trzeba dokładnie rozpoznać. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Dzień dobry, proszę umówić się na wizytę konsultacyjną do psychoterapeuty. Skuteczna pomoc w przypadku bezsenności, zwłaszcza przy niezadowalających efektach stosowanych lekarstw, wymaga rozmowy na temat Pana stylu życia, nawyków, poziomu stresu, napięcia emocjonalnego i ogólnego stanu zdrowia. Zachęcam do umówienia się na wizytę. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Zalewska
Dzień dobry,
przyczyn zaburzeń snu może być wiele (np. niewłaściwa higiena snu, czynniki somatyczne, somatogenne, zewnętrzne, psychologiczne, neurogenne...). Pytanie, które od Pana otrzymałem zawiera mało informacji. Proponuję bezpośredni kontakt z psychologiem. Spotkanie ze specjalistą pozwoli dokładnie ustalić rodzaj problemów oraz wskaże najskuteczniejsze formy ich rozwiązania. Wskazana może być również dodatkowa konsultacja lekarska. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski - psycholog, seksuolog, diagnosta
Witam serdecznie!
Na początku trzeba się zastanowić co może być przyczyną Pana bezsenności. Czy w Pana życiu w ostatnim czasie wydarzyło się coś, co mogło zaburzyć Pana spokój. Być może oczekuje Pan na coś ważnego i to nie pozwala Panu spać spokojnie. Na początek polecam zastosować jakąś technikę relaksacyjną/wyciszającą tuż przed snem. Proszę zadbać też o otoczenie, w którym Pan zasypia - z dala od hałasu, źródeł światła, wygodne łóżko. Takie czynniki fizyczne też stanowią ważny element dobrego snu. Proszę również przed snem ograniczyć swoją aktywność fizyczną i umysłową, a także postarać się nie pracować zbyt dużo przed komputerem lub smartfonem - niebieskie światło emitowane z tych urządzeń pobudza nasz mózg. Jeśli to nie zadziała, polecam skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie.
Do dyspozycji jest stosowanie higieny snu, psychoterapia, psychoedukacja, leki, relaksacja i zwykle najskuteczniejsze - kombinacje tych metod. Z krótkiego opisu nie mogę wyciągać jednoznacznych wniosków, jaka pomoc byłaby najlepsza w Pana wypadku. Jeżeli podjął Pan decyzję o leczeniu na dłuższą metę z pomocą środków nasennych, warto żeby prowadził je lekarz psychiatra.
Mogą się Panu przydać opracowane przeze mnie teksty na temat bezsenności i higieny snu. Można je znaleźć w czytelni na stronie Centrum diagnozy i pomocy psychologicznej Syntonia. Na podstawie takich materiałów łatwiej dobrać metody pomocy.
Proszę się koniecznie zgłosić do lekarza psychiatry lub neurologa. Potrzebuje Pan odpowiedniej diagnozy i leczenia. Przyczyny bezsenności mogą być różne i to zadaniem lekarza jest ustalenie co sie z Panem dzieje. Powodzenia!
Witam. Bezsenność, której Pan doświadcza jest zaburzeniem snu, które podlega leczeniu. Wizyta u psychologa pomogłaby określić przyczyny Pana cierpienia i podjąć próbę ich zmiany. Być może konieczna będzie także wizyta u lekarza psychiatry. Specjaliści ustalą na ile jest to problem tzw. „pierwotny”, a na ile objaw innego schorzenia i jaka forma pomocy będzie dla Pana najbardziej skuteczna.
Pozdrawiam Pana
Problemy ze snem mogą mieć podłoże psychiczne. Przedłużające się kłopoty wycieńczają nasz organizm, co może być przyczyną chorób somatycznych. Dlatego proszę po pomoc zgłosić się bezpośrednio do Psychiatry bądź doświadczonego Psychoterapeuty aby uzyskać odpowiednią pomoc.
Trudno podać skuteczną receptę po tak krótkiej informacji. Bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn. Proponuję kontakt z lekarzem (także z lekarzem psychiatrą) oraz konsultację u terapeuty w celu poszukania najlepszego rozwiązania problemu. Pozdrawiam.
Przyczyn bezsenności jest bardzo dużo. Jeżeli nie ma medycznych powodów, źródła należy szukać w psychice. Dobrze w takim wypadku udać się na wizytę do psychologa. Powodzenia
Witam,
bezsenność jest poważnym problemem, nie dziwię się, że jest Pan wyczerpany zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie da się go niestety rozwiązać poprzez poradę internetową. Warto skorzystać z porady lekarza, bezsenność występuje w niektórych chorobach somatycznych / np.: astma, bezdech nocny, choroba wieńcowa, ból, dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa/, natomiast jeśli fizycznie jest Pan zdrowy, polecam kontakt z psychoterapeutą. W radzeniu sobie z bezsennością pomagają techniki oddechowe i relaksacyjne. Ważne może być przyjrzenie się temu, co się w Pana życiu zmieniło w ciągu ostatniego półtora miesiąca, kiedy wystąpiły problemy ze snem. Często jakaś strata, stres, problemy powodują bezsenność i praca w tym obszarze może być lecząca. Przestrzegam natomiast przed nadużywaniem leków nasennych, gdyż większość z nich może spowodować uzależnienie. Polecam Panu książkę pod redakcją Jacka Santorskiego „Recepty na dobry sen”.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Muszyńska
Dzień dobry!
Nie jestem pewna, czy był Pan już na konsultacji lekarskiej? Najlepiej najpierw z lekarzem skonsultować potrzebę i sposób zażywania leków oraz zastanowić się nad możliwymi przyczynami Pana stanu. Kolejnym krokiem jest konsultacja u psychoterapeuty. Trzymam kciuki za znalezienie rozwiązania i poprawę!
Witam serdecznie, zachęcam do wizyty diagnostycznej u psychologa a jeśli to się okaże niewystarczające do skorzystania z pomocy lekarza psychiatry w celu ustalenia terapii farmakologicznej.
Witam serdecznie,
w związku z tym, że nie wiadomo, co Panu dolega polecałabym na początek udać się do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe wyniki. Lekarz oceni również, czy dać Panu skierowanie do specjalisty. Można się również zgłosić do kliniki leczenia bezsenności.
Pozdrawiam
Honorata Ruban
Dzień dobry. Zaburzenia snu są jednym z najczęstszych objawów trudności o podłożu psychologicznym. Proszę zwrócić się do psychologa lub lekarza-psychiatry celem diagnostyki stanu funkcjonowania i uzyskania ewentualnych wskazań do podjęcia psychoterapii. Pozdrawiam.
Witam Pana
nie ma na co czekać trzeba skonsultować się ze specjalistą i psychologiem psychoterapeutą i psychiatrą. W swoim pytaniu nie zawarł Pan żadnych informacji, bym mogła cokolwiek więcej Panu powiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie