Dzień dobry. Jestem w trakcie diagnostyki kardiologicznej w związku z problemami z podwyższonym dobowym tętnem i napadami znacznej tachykardii (ok.140 HR). Wszystkie wyniki są w normie(echo, ekg spoczynkowe, holter, lipidogram, tarczyca, elektrolity, morfologia, ddimer). Prawdopodobnie jest to nieadekwatna tachykardia zatokowa, kardiolog jednak chce wykluczyć napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Zgodnie z zaleceniami lekarza przyjmuję rano Concor cor 1,25 mg. Moje pytanie dotyczy tego czy mogę skorzystać ze znieczulenia u dentysty? Jeżeli tak, proszę o informację z jakiego. Nie obawiam się wzrostu tętna ze względu na stresującą sytuację, ale raczej na ewentualne pogorszenie objawów w sytuacji, gdyby jednak był to częstoskurcz oraz ewentualne interakcje z przyjmowanym beta blokerem. Dziękuję za opinie.
lek. Małgorzata Kmiecik
lek. Małgorzata Kmiecik
Lekarz medycyny estetycznej, Stomatolog
Trzcianka
Zaburzenia rytmu serca nie są przeciwskazaniem do podania znieczulenia stomatologicznego. Po wykonaniu pełnej diagnostyki można podjąć decyzję o wyborze znieczulenia. Zawsze należy zachować dużą ostrożność , dawka znieczulenia dostosowana do wagi pacjenta i rodzaju zabiegu .Wskazane jest aby to były zabiegi krótkie . Nie dopuścić do przedawkowania znieczulenia. Znieczulenie nie powinno zawierać środków zwężających naczynia,czyli adrenaliny i noradrenaliny . W takich przypadkach proponuję znieczulenie MEPIWAKAINA i technika znieczulenia komputerowego CALAJECT .

lek. dent. Maria Radziwilska
lek. dent. Maria Radziwilska
Ortodonta, Protetyk
Gdańsk
Witam!
Stomatolog powinien zaproponować na wizycie odpowiedni środek znieczulajacy. Musi być on bez dodatku adrenaliny, takim środkiem jest np. Mepidont.
Pozdrawiam!

lek. dent. Tomasz Łukasik
lek. dent. Tomasz Łukasik
Stomatolog
Katowice
Witam serdecznie,
Warto wtedy przed podaniem znieczulenia zmierzyć ciśnienie. W przypadku prawidłowych wartości można znieczulić znieczuleniem z niewielkim dodatkiem adrenaliny (np. Artykaina 4% z 0,005mg adrenaliny). W przypadku wartości nieprawidłowych, podać znieczulenie bez adrenaliny (lidokaina lub mepiwakaina).

Proponuje znieczulenia bez adrenaliny i pochodnych tej substancji i wszystko bedzie dobrze w gabinecie

lek. dent. Piotr Lipnicki
lek. dent. Piotr Lipnicki
Stomatolog
Warszawa
Dzień dobry,

Po zapoznaniu się na nowo z wszelkimi ulotkami producentów odnośnie najpopularniejszych środków znieczulających dostępnych w Polsce, każdy z producentów zastrzega sobie że jedna z Pana/Pani problemów dyskwalifikuje zastosowani ich środka znieczulającego.
Po odbytych szkoleniach u osób które się zajmują farmakologią kliniczną proponował bym skonsultować z Kardiologiem preparaty na bazie chlorowodorku artykainy nazwy handlowe "Citocartin" i "Ubistezin". Te związki uchodzą za najbezpieczniejsze obecnie dostępne preparaty do znieczuleń, ale zawierają adrenalinę.
Pozdrawiam
Piotr Lipnicki

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Ropczyce
Witam,
o tym czy może Pani być znieczulana u lekarza dentysty powinien zadecydować lekarz prowadzący kardiolog, który zna Panią, całą historię choroby i aktualne wyniki badań gdyż on biorąc pod uwagę powyższe dane może zdecydować i wydać odpowiednie zaświadczenie dla stomatologa(to standardowa procedura współpracy między lekarzami różnych specjalizacji w przypadku pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi). Na podstawie zaświadczenia dentysta zdecyduje jakie znieczulenie będzie odpowiednie.

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Dzień dobry, Betaadrenolityki są skutecznymi lekami antyarytmicznymi w kardiologii.
Z tego co Pani pisze jest małe podejrzenie zaburzeń rytmu serca.
W stomatologii jako lek przeciwbólowy stosuje się często lidokainę, lek, który jest także stosowany w kardiologii jako lek przeciwarytmiczny. Zatem nie ma przeszkód w prowadzeniu terapii stomatologicznej we wskazanym kontekście dolegliwości kardiologicznych. Pozdrawiam, RS

Teoretycznie może Pani skorzystać z każdego znieczulenia miejscowego, które dostępne jest w gabinecie stomatologicznym. Najbezpieczniej byłoby jednak poradzić się swojego lekarza kardiologa.

lek. dent. Marek Gatz
lek. dent. Marek Gatz
Stomatolog
Bydgoszcz
Myslę że to jest pytanie do lekarza kardiolga który Pana prowadzi

Dzień dobry, sądzę ,że najbardziej kompetentny w tej sprawie będzie kardiolog. Pozdrawiam dr Kręcisz

Dzień dobry,
każda osoba mająca problem z sercem lub pozostająca pod opieką lekarza kardiolaga powinna być przed podaniem znieczulenia skonsultowana z lekarzem prowadzącym czy można znieczulać w warunkach ambulatoryjnych.
Wcześniej należałoby zakończyć diagnostykę i ustalić dawkowanie leków.
Niestety każde znieczulenie , które stosuję w swojej praktyce może mieć wpływ na pracę serca. Podanie znieczulenia zawsze będzie wiązało się z ryzykiem wystąpienia efektow ubocznych, dlatego takie osoby jak Pani/Pan powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska

dr n. med. Michał Jonasz
dr n. med. Michał Jonasz
Stomatolog, Chirurg szczękowy
Warszawa
Szanowna Pani/Panie,

Tak, oczywiście może Pan skorzystać ze znieczulenia u stomatologa. Każdy gabinet dysponuje innymi znieczuleniami i istnieją różne nazwy handlowe, także dobór odpowiedniego środka należy do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam, Michał Jonasz

 Małgorzata Sitarek
Małgorzata Sitarek
Stomatolog
Warszawa
Może Pan/Pani korzystać bezpiecznie z sedacji wziewnej (podanie podtlenku azotu zamiast znieczulenia), ale również ze znieczulenień - najlepiej tzw. czystych, czyli bez dodadtku środów zwężających naczynia (noradrenalina, adrenalina)

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Zaburzenia kardiologiczne są przeciwwskazaniem do stosowania niektórych znieczuleń miejscowych. Powikłania mogą pojawić się w każdej chwili, tym bardziej, iż wizyta u stomatologa jest czynnikiem stresującym, czy tego chcemy, czy nie. W takich wypadkach należy dowiedzieć się jakimi środkami znieczulającymi dysponuje lekarz stomatolog i należy to skonsultować z kardiologiem. Wskazana jest niezbędna taka konsultacja. Gdy stan sercowo-naczyniowy się ustabilizuje po diagnostyce i podaniu odpowiednich leków, za pisemną zgodą lekarza specjalisty kardiologa, możemy poddać się leczeniu stomatologicznemu z podaniem środka znieczulającego. Proszę sobie tego nie bagatelizować. Należy powiadomić lekarza stomatologa o swoim schorzeniu, jak również lekarza specjalistę kardiologa o zamiarze leczenia stomatologicznego. Czynności oraz opinie lekarza stomatologa i specjalisty kardiologa powinne być zsynchronizowane.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Olga Zolnieruk
lek. dent. Olga Zolnieruk
Stomatolog, Protetyk
Gdańsk
Witam.
Polecam skonsultować się z lekarzem prowadzącym, lepiej z kardyologiem.
Dr.Zolnieruk

lek. dent. Milena Łapaj
lek. dent. Milena Łapaj
Stomatolog
Katowice
Witam. Można skorzystać ze znieczulenia np czystą lignokaina.

lek. dent. Magdalena Olejnik
lek. dent. Magdalena Olejnik
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej
Poznań
Dzień dobry. To pytanie do Pana/Pani lekarza rodzinnego, ewentualnie kardiologa. Przed planowanym leczeniem, proszę o pisemną opinię lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.