Będę odbudowywać profetycznie dolną "6" , która była leczona skutecznie kanałowo, ale jest baaardzo

1 odpowiedzi
Będę odbudowywać profetycznie dolną "6" , która była leczona skutecznie kanałowo, ale jest baaardzo zniszczona (pozostało 10-15%korony ). Obok "7" po nieskutecznej próbie ratowania wkładem koronowym, będzie usunięta. Dodam, że mocno zagryzam zęby.
Jaki wkład wybrać? liczy się trwałość, walory estetyczne są drugorzędne.
Stomatolog proponuje włókno, ale tu już nie ma korony (nie ma czego oszczędzać). Ja bardziej skłaniam się ku wkładowi metalowemu np złotemu.

Dziękuję, za wszelkie sugestie.
Drogi Pacjencie, proszę mieć wiarę w swojego stomatologa , jestem przekonany iż proponuje on najlepsze możliwe rozwiązanie. Jeśli pytanie dotyczy stricte wytrzymałości to zdecydowanie wkłady z metalu nieszlachetnego (metalowego) bądź szlachetnego (stopy złota) są zdecydowanie bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym , aczkolwiek będzie to najprawdopodobniej ostatni wkład wykonany w tym zębie. Wkłady z metalu są zdecydowanie mniej elastyczne od włókna szklanego stąd przy ewentualnym złamaniu najczęściej pęka korzeń i ząb jest do usunięcia.W przypadku wkładu z włókna szklanego najczęściej pęka korona i ząb ewentualnie można jeszcze raz próbować odbudować. Osobiście przy zniszczeniu o jakim jest mowa 85-90% ubytku tkanek proponuję pacjentowi wkład metalowy lub ekstrakcję zęba i implant ( w zależności od stopnia zniszczenia poddziąsłowego) Przy głębokim zniszczeniu poddziąsłowym leczeniem z wyboru jest ekstrakcja i implant - są bardziej przewidywalne i dające lepsze efekty długoterminowe aczkolwiek w przypadku, gdy pacjent bardzo chce zachować własny ząb lub ze względów finansowych nie może sobie pozwolić sobie na implant - wkład ze złota jest sensownym rozwiązaniem kompromisowym. Złoto działa bardzo silnie antybakteryjnie i nawet przy głębokim zniszczeniu poddziąsłowym jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii a w konsekwencji wtórnej próchnicy w przeciwieństwie do klasycznego wkładu metalowego lub włókna szklanego , które takich właściwości nie posiadają.
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Połudzień