Bardzo silna alergia skórna/dermatoza okołoustna/brak wlasciwej diagnozy, proszę o pomoc

5 odpowiedzi
Witam. Od ponad sześciu miesięcy zmagam się z wciąż niezdiagnozowanym problemem. Na początku wokol ust wystąpiło podrażnienie wyglądające jak liszaj, a z czasem pojawiło się też wokół oczu i pomiędzy brwiami. Ot, zapalenie skóry, jakby mnie ktoś sparzył żelazkiem. Wyglądało to jak dermatoza okołoustna. Pierwszy dermatolog przepisał mi maść Novate, która doraźnie działała wspaniale... ale tylko po to, by za kilka dni zmiany wrócily trzy razy silniejsze. Kolejny lekarz powiedzial mi, że Novate nigdy nie powinna byc stosowana na twarz i zapisal mi Primafucort + Protopic, ale poprawy zero, poza tym ze bardzo zapychają mi pory i jest tylko gorzej. Aktualnie calą twarz mam pokrytą pokrzywką, która czasami się zmniejsza, a w inne dni nasila się tak bardzo, że jestem czerwona jak burak. Wysypka pojawiła się też na powiekach i swędzi. Ponizej przesylam linki do zdjęć mojego problemu i błagam o pomoc.

imagizer.imageshack.us/a/img922/5929/L9leYx.jpg
imageshack.com/a/img924/8405/6A0Kfn.jpg
Moim zdaniem zmiany odpowiadają zapaleniu posterydowemu twarzy na tle skóry naczynkowej. W Pimafucort również jest steryd. Na tym etapie bez leków doustnych nie da się opanować sytuacji, ale zdjęcia nie zawsze oddają stan faktyczny, stąd ostateczna decyzja odnośnie leczenia jest podejmowana po badaniu. Do czasu wizyty proszę w pielęgnacji stosować wyłącznie preparaty do mycia twarzy dla skóry naczynkowej i wrażliwej. Łagodząco do smarowania Toleriane Ultra krem na zmianę z Zinalfat krem i absolutnie bez sterydów. Protopic na tym etapie też może drażnić, ew. przyda się później. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Witam,
Serdecznie zapraszam na wizytę osobiście, ponieważ ze zdjęcia trudno mi ocenić i leczyć.
Pozdrawiam
Marcin Zakrzewski
Niestety mam problem z otworzeniem plików zdjęciowych, może mi je Pani przesłać na email anna.dyszynska@tlen.pl. Poprawa po maściach sterydowych jest typowa, obecnie być może dodatkowo jakiś komponent maści Panią uczulił, co jest częste w dermatitis perioralis. Trudno mi internetowo cos zasugerować-nie mogę być 100% pewna rozpoznania- niemniej, dermatitis perioralis typowo leczy się doustnie (tetracykliny np)= być może na pocztek steryd, ale lekki (typu hydrocortison).
Witam,
Niestety zdjęcia i Pani opis są zbyt mało miarodajne by wystawić diagnozę i zaproponować leczenie. Ponadto należało by wykonać kilka badań diagnostycznych które może zalecić lekarz dopiero po konsultacji.
Pozdrawiam
Witam
Prawdopodobnie cierpi Pani na trądzik posterydowy ,który mógł powstać z powodu nieprawidłowego leczenia zapalenia wokółustnego(stosowanie sterydów jest jedną z przyczyn jej powstawania).Protopic może początkowo powodować zaostrzenie objawów i nie jest lekiem pierwszego rzutu w ww schorzeniu.
Niestety nie udało mi się obejrzeć zdjęć. schorzenie to da się wyleczyć po wykluczeniu czynników sprawczych i oczywiście nie stosowaniu maści sterydowych.
Konieczne będzie leczenie doustne być może kilkumiesięczne
Pozdrawiam

Poz