Bardzo proszę o interpretację wyniku RTG kl. piersiowej mojej mamy - lat 66. RTG w projekcji P-A: *

5 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyniku RTG kl. piersiowej mojej mamy - lat 66. RTG w projekcji P-A: * w polu środkowym prawego płuca widoczne są skąpe zmiany guzkowo - włókniste. W polu dolnym prawego płuca widoczne są zmiany bliznowate. Pozostałe pola płucne powietrzne, miernie rozedmowe, bez zagęszczeń ogniskowych. Kąty przeponowo-żebrowe wolne, sylwetka serca niepowiększona.*

Co to oznacza? Czy wszystko jest Ok, czy coś jest niepokojące? Czy mama powinna pilnie skonsultować się z lekarzem, czy zaczekać do skończenia antybiotyku, który jeszcze zażywa?
Mama miała zdiagnozowane w grudniu 2017 zap. oskrzeli, brała Zinnat 500 mg, w ilości 20 tabl. , 2x1. Obecnie jeszcze czasami kaszle, temperatury nie ma (nieraz 36,8 ale nie więcej). Proszę o pilną odpowiedź, lekarka POZ wysłuchała, że coś jeszcze u mamy *furczy* i dopisała Cipronex 500 mg, 20 tabletek (właśnie ten antybiotyk mama jeszcze bierze, ma za sobą 10 tabl.). Proszę o jakąś radę i z góry bardzo dziękuję.
zmiany w rtg mogą odpowiadać zmianom infekcyjnym lub starym zmianom po----infekcyjnym. w taki8ch sytuacjach najważniejsze jest wsp0arcie o0 obraz kliniczny , to co lekarz badał przed antybiotykiem .... i po jego zako0ńczeniu oraz innne o9bjawy , kaszel ,l gorączka , czy badania z krwi. ważne jest też porównanie ze starymi zdięciami. warto po przeleczeniu pozdrawiam zrobić za jakiś czas kontrolne badania obrazowe oraz z krwi.

Taki opis nie świadczy o konieczności pilnej konsultacji. Proponuje dokończyć stosowanie antybiotyku i wtedy zgłosić się do lekarza na kontrole
AD
Jeśli opis brzmi naczyniowe, to poszerzenie wnęk wynika z poszerzenia naczyń płucnych, węzłowe poszerzenie wnęk wygląda inaczej, bardziej policyklicznie. Brak kontekstu a propos objawów, wyników innych badań itd
Najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Po wyleczeniu zapalenia oskrzeli należy powtórzyć rtg klatki piersiowej.
Sugeruję wizytę: Konsultacja pulmonologiczna - 110 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Opisywane zmiany mogą być pozostałością po wcześniejszych chorobach, raczej bez związku z obecną chorobą. Wskazane powtórzenie zdjęcia np. za ok. 5-6 tyg. przy dobrym stanie zdrowia lub wcześniej jeśli objawy będą się utrzymywać mimo stosowanej antybiotykoterapii.