Bardzo proszę o interpretację wyniku rezonansu gruczołu krokowego.OPIS: Gruczoł krokowy o wymiarze

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyniku rezonansu gruczołu krokowego.OPIS:
Gruczoł krokowy o wymiarze poprzecznym 58x48 mmx cc – 57mm. Strefa obwodowa stercza wąska o nieco niejednorodnym
obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych. Strefa Pośrednia starcza powiększona o charakterze BPH, z kilkoma
zwyrodnieniami torbielowatymi- największe w prawym płacie średnicy 11 mm.
W prawym płacie stercza w strefie przejściowej na pograniczu szczytu i części środkowej starcza (strefy TZa i TZp) obszar o
wymiarach (mierzony na mapie ADC) 23x18 mm, hypointensywny w obrazach T2 zależnych, wykazujący cechy restrykcji
dyfuzji oraz nieco wczesne cechy wzmocnienia pokontrastowego – obraz podejrzane w kierunku procesu NPL – wskazana
weryfikacja w biopsji (PIRADS v2=4). W części przedniej lewego płata stercza na pograniczu części środkowej i podstawnej
(strefy AFS i TZa) słabo ograniczony obszar o wymiarze około (pomiar w projekcji na mapach ADC) 23x10 mm ulegający
restrykcji dyfuzji, o niejednorodnym sygnale wy obrazach te dwa zależnych oraz niewielkim nieco wcześniejszym
przebarwieniem pokontrastowym – (PIRADS v2=4).
Poza tym strefa obwodowa starcza wąska o podwyższonym sygnale w obrazach DWI - PIRADS v2=3)
Cześć górno- podstawna lewego płata stercza o nieco nierównych brzegach nieco przylega do podstawy nieco pociąganego
lewego pęcherzyka nasiennego. Poza tym obrysy stercza gładkie.
Poza tym obraz pęcherzyków nasiennych B bez widocznych zmian ogniskowych w badaniu MR. Okoliczne podścielisko
tłuszczowe stercza bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne miednicy oraz pachwinowe nie są powiększone.
Ściana pęcherza moczowego niepogrubiała. Gruczoł krokowy nieco wpukla się w dolną ścianę pęcherza moczowego. Poza
tym pozostałe struktury miednicy w normie. Struktury kostne miednicy bez zmian podejrzanych o meta.
WNIOSKI:
PIRADSv2=4- zmiany podejrzane o proces npl, do weryfikacji w biopsji.
Szanowny Panie, należy wykonać biopsję gruczołu krokowego ( zmian pirads 4 ). Zapraszam na biopsję.

Należy zgłosić się z wynikiem do urologa celem zaplanowania biopsji fuzyjnej prostaty- tylko biopsja wyjaśni co kryje się pod podejrzaną zmianą opisaną przez radiologa jako PI-RADS 4. Zapraszam.