Bardzo proszę o interpretację wyników mojej mamy. Kilka lat temu leczyła się na nadczynność tarczycy

4 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyników mojej mamy. Kilka lat temu leczyła się na nadczynność tarczycy i wzięła dwa razy jod radioaktywny. Obecnie leczy się na chorobę Parkinsona przyjmując lek o nazwie Madopar 62,5. Ostatnio robiła badania krwi i wyszło nieco zaniżone TSH (0,316 przy normie 0,350 -4,940), wynik FT3 wyniósł 2,49 (przy normie 1,71 - 3,71), natomiast FT4 1,09 (przy normie 0,70 - 1,48). Co to może oznaczać?
Proszę zgłosić się z mamą do endokrynologa.

Jeśli Pan/Pani jest dorosła/y i pyta o swoją mamę w podeszłym wieku, którą się opiekuje: To bardzo ważne, żeby Pan/Pani udała się wraz z mamą na wizytę do lekarza endokrynologa.

Jeśli jesteś dzieckiem (osobą niepełnoletnią) i obawiasz się o swoją mamę - słyszałaś/eś, że mama się leczy, widziałaś/eś wyniki badań i to powoduje, że niepokoisz się to zachęcam Cię do porozmawiania o tym z mamą.

Rozmowa, w której mówisz mamie o swoich obawach o nią może dać Ci szansę na pozbycie się napięcia i strachu. Poproś o wyjaśnienia. Zapytaj mamę jak poważne są jej kłopoty zdrowotne. Powiedz, że się martwisz i chciałbyś usłyszeć odpowiedź bezpośrednio od niej.

Wiele osób leczy się "na tarczycę" i nie oznacza to, że ma bardzo poważne problemy. Wzięcie radioaktywnego jodu jest również rodzajem "standardowego leczenia" i nie musi oznaczać dużych konsekwencji ani kłopotów.

Zachęcam Cię do szczerej rozmowy z mamą lub innym dorosłym, któremu możesz zaufać (może Tatą, Babcią, jakąś zaprzyjaźnioną Panią w szkole). Wiele dzieci boi się o zdrowie swojej mamy. Na szczęście ogromna większość takich niepokojów jest do rozwiązania poprzez rozmowę :)

Trudno mi odpowiadać czy podpowiadać, bo nie znam Twojej sytuacji, ani nie wiem kim jesteś.

Tym niemniej trzymam kciuki :)

Zdecydowanie w opisywanym przez Panią przypadku jest konieczność, by interpretacji wyników dokonał lekarz podczas bezpośredniej wizyty i by zalecił stosowne postępowanie. Kłaniam się,
ks
Witam,
Wyniki badań wymagają oceny endokrynologa, proszę udać się do najbliższej Poradni Endokrynologicznej lub umówić się na wizytę prywatną.
Pozdrawiam!