Bardzo niska samoocena o sobie

3 odpowiedzi
Witam. Mam problem z samooceną, stresem i rozmową z innymi ludźmi. Moja samoocena jest przerażająco niska, nie zauważam w sobie żadnych zalet, cały czas mam wrażenie, że do niczego się nie nadaję i nic mnie dobrego już w życiu nie spotka , że zostanę sama , nie znajdę miłości która mnie pokocha taką jaką jestem . Mam kompleksy, bardzo cierpię , czasami płaczę bez powodu . Nie potrafię też wyrazić własnego zdania na ten czy inny temat. Dlatego unikam kontaktów z ludźmi. Stres - ten mi dokucza przez cały czas. Zamartwiam się byle czym. Skutki są zauważalne.. Mam lęk przed wszystkim prawie, boje się że coś się nie uda. Brak mi wiary w siebie . Zamartwianie się co będzie w przyszłości , czasami nie umiem radzić sobie z krytyką . Chcę to zmienić nie wiem jak :(
Samodzielnie może się nie udać. Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty. Wydaje mi się, że psychoterapia będzie najskuteczniejszą metodą pracy.

Witam. Najważniejsze , ze chce pani zmienić aktualny stan rzeczy ( akceptacja byłaby błędem ) - w tej zmianie terapeuta bedzie dobrym przewodnikiem i pomocnikiem. Zachęcam panią do podjęcia profesjonalnej pomocy na drodze terapii. Pozdrawiam.
Wszystkiego się w życiu uczymy. Uczymy się również doceniać i szanować siebie. Z tego, co Pani pisze wynika, że ten etap edukacji jest do nadrobienia :) To bardzo ważne, aby nie zaniedbać tego i zainwestować siły we własne pozytywne myślenie o sobie. Najczęściej dzieje się tak, że nieświadomie nakładamy sobie takie negatywne filtry, "czarne okulary", gdy na siebie patrzymy. Pojawiają się pytania: jak to się stało, kto je nałożył i jak je zdjąć? Moim zdaniem terapia bardzo pomaga w odpowiedzi na te pytania i w zmianie sposobu patrzenia na siebie. Pozdrawiam