Badanie TK kręgosłupa lędźwiowego wykonano bez podania środka kontrastującego. Zachowana fizjologic

1 odpowiedzi
Badanie TK kręgosłupa lędźwiowego wykonano bez podania środka kontrastującego.
Zachowana fizjologiczna lordoza lędźwiowa.
Skrzywienie lewovvypukłe kręgosłupa lędźwiowego.
Tendencja do poziomego ustawienia kości krzyżowej.
Wysokość trzonów lędźwiowych w normie.
Objaw Baastrupa na poziomach L3/L4 i 1.4/L5.
Zwężenie przestrzeni międzykręgowych 1.4/L5 i L5/S1.
Wyrośla kostne na przednich i bocznych krawędziach trzonów kręgów.
Objaw próżni na poziomie L5/S1 i dyskretny na poziomie L2/L3.
Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych, najbardziej zaawansowane na poziomie L5/S1.
Poziom 14/L5 - centralno-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego wpuklająca się dokanałowo na gł. 5mm, spłycająca znacznie zachyłki korzeniowe obustronnie. Węższe otwory międzykręgowe obustronnie, lewy otwór międzykręgowy dodatkowo spłycony przez zmiany zwyrodnieniowe z lewego stawu międzywyrostkowego - całkowicie zniesiona rezerwa objętościowa lewego otworu - możliwy konflikt korzeniowo-kostny.
Poziom L5/S1- centralno-dwuboczna, bardziej na stronę prawą, przepuklina krążka międzykręgowego wpuklająca się dokanałowo na gł. do 6mm spłycająca zachyłki korzeniowe i otwory międzykręgowe. Wyrośla kostne tylno-boczne oraz zmiany zwyrodnieniowe ze stawów międzywyrostkowych powodują zwężenie otworów międzykręgowch . Krążek międzykręgowy wpukla się do otworów w zakresie osteofitów. Całkowicie zniesiona rezerwa objętościowa w świetle otworów - możliwy konflikt korzeniowo-kostny, zwłaszcza po stronie lewej.
Pozostałe poziomy bez cech istotnej dokanałowej dyslokacji krążków międzykręgowch.
Kanał kręgowy bez cech stenozy.
Uwapnione blaszki miażdżycowe w aorcie brzusznej.
Co mam dalej robić?
BARDZO PROSZĘ O POMOC I WSAZOWKI.
DZIĘKUJĘ
Dzień dobry. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza który badanie to zlecił. Jeżeli lekarz stwierdzi, iż opisywane przez radiologa konflikty z korzeniami tłumaczą zgłaszane przez pacjenta dolegliwości wówczas może być wskazana interwencja neurochirurgiczna. W razie potrzeby zapraszam na wizytę. Pozdrawiam