Badanie obciążenia glukozą

8 odpowiedzi
Mam 23 lata i ostatnio robiłam badania na obciążenie glukozą i na czczo glukoza wyszła mi 83 mg/dl, a po 2 godzinach 68 mg/dl. Co do insuliny to mam wynik na czczo 13,05 ul. Czy z takimi wynikami jest prawdopodobieństwo że mam insulinoodporność?
Dzień dobry, glikemia poniżej normy ( < 70 mgdl) w 2. godz. testu wskazuje na tzw. hipoglikemię reaktywną. Jeśli chodzi o stężenie insuliny na czczo,. wynik jest podwyższony i w zestawieniu ze stężeniem glukozy na czczo wskazuje na insulinooporność średniego stopnia. Konieczna jest wizyta u lekarza, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Już teraz może Pani wprowadzić przynajmniej leczenie dietetyczne polegające na częstym spożywaniu małych porcji posiłków o niskim indeksie glikemicznym (IG). Pozdrawiam serdecznie.

W oparciu o sam wynik nie się tego stwierdzić. Wskaźnik HOMA jest co prawda ponad 2 ale bez badania kwestia insulinooporności jest tylko teoretyczna.
Te wyniki mogą sugerować insulinooporność na podstawie wyliczenia wskażnika HOMA
Jednak podstawowym kryterium są objawy kliniczne, masa ciała , wywiad pod kątem innych chorób towarzyszących. ZApraszam na wizyte
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę podać BMI .
Tak, jest taka możliwość.
Witam.nie widzę podstaw do rozpoznania insulino oporności. Natomiast chcę zwróci uwagę na wynik glikemii w 2 h testu- jest 68mg/dl, czyli poniżej normy ( formalnie jest to niedocukrzenie ) . Proszę starać się wystrzegać produkty o tak zwany wysokim indeksie gliekemicznym ( czyli słodyczy, słodkich napojów) gdyż mogą one prowadzić do tzw. hipoglikemii reaktywnej, charakteryzujących objawami takimi jak : drżenia kończyn, osłabienie, zlewne poty , uczucie głodu, niepokój, zmęczenie , zaburzenia ostrości widzenia. Należy ponadto jeść posiłki co 3-4 godziny. Pozdrawiam Bartosz Bednarkiewicz
Biorąc pod uwagę wartości glikemii na czczo oraz poziomu insuliny wyliczony wskaźnik HOMA bedacy wskaźnikiem pośrednim insulinooporności wynosi w tym przypadku 2,6. co oznacza iż istnieje insulinooporność. Prawidłowo ten wskaźnik powinien mieścić się w wartościach około 1.
Dzień dobry
Na podstawie tylko samych wyników trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy jest insulinooporność czy jej nie ma. Wskazana byłaby ocena wyników po zbadaniu.