Badanie MR, uszkodzenie wiązadeł

1 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie opisu badania MR kolana, które odbyło się 3 lutego. Trenuje piłkę nożną. W grudniu biegałem po 13 km po twardym podłożu. W pewnym momencie kolano zaczynało boleć podczas rozpoczynania biegu, w środku trasy ból mijał, po zakończonym treningu powracał i znów znikał do aż do ponownego biegu. Później doszły treningi piłkarskie, ciężki okres przygotowawczy. Po którymś z treningów, po powrocie do domu kolano już odmówiło posłuszeństwa. Nie było żadnego trzasku w kolanie, skrętu, upadku czy kontaktu z rywalem. Podczas stawiania ciężaru na nodze przy każdym kroku czułem kłucie pod kolanem, duży ból towarzyszył podczas wchodzenia po schodach, czasami towarzyszyło uczucie niestabilności kolana.Więzadło krzyżowe przednie pogrubiałe o niejednorodnie podwyższonym sygnale i zachowanej ciągłości włókien – stan po naciągnięciu / niewielkie zmiany degeneracyjne ACL.
Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowym przebiegu, sygnale i zachowanej ciągłości.
Więzadło właściwe rzepki pogrubiałe z cechami obrzęku w zakresie przyczepu rzepakowego o zachowanej ciągłości – stan po naderwaniu.
W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej, w 1/3 obwodowej części (strefa czerwona) widoczne jest poziome nieregularne pasmo podwyższonego sygnału dochodzące do powierzchni stawowej piszczelowej – zastarzałe uszkodzenie łąkotki stopnia II.
Niewielka ilość płynu (wysięku) w jamie stawowej w za rzepkowo, w szparze stawu oraz ślad płynu w kaletce podszewkowej głębokiej.
Obrzęk tkanki podskórnej okolicy przed – i podszewkowej oraz ciała tłuszczowego Hoffy.
Dyskretne ognisko stłuczenie bezwęzłowego szpiku wielkości 7 mm w guzowatości kości piszczelowej.
Poza tym obraz obu łąkotek, aparatu więzadłowego, chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięśniowych kolana lewego bez innych zmian.
23 lutego lekarz w miejsce naderwania więzadła rzepki zastosował zastrzyk z osocza bogato płytkowego. Pod kolanem pojawia się jeszcze sporadycznie lekki ból przy stawianiu ciężaru na nim i skrętu na boki oraz duży ból podczas klękania na to kolano gdy jest dociskane do podłoża. Kolano wydaje się dużo słabsze, pozostaje jeszcze dyskomfort podczas chodzenia, uczucie jest inne niż w zdrowym kolanie.
Szanowna Pani/Panie,
Opisywane objawy sugerują chondromalcaje stawu rzepkowo-udowego jednak aby moc postawić ostateczna diagnozę sugeruje konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu