Badanie MR gruczołu krokowego wykonano aparatem GE 3T, stosując min. sekwencje DWI, ADC, T2 zależne

1 odpowiedzi
Badanie MR gruczołu krokowego wykonano aparatem GE 3T, stosując min. sekwencje DWI, ADC, T2 zależne oraz T1 zależne przed i po podaniu środka kontrastowego gr. warstwy 3mm.

PSA 5,73ng/ml.
PSAD-0,10ng/ml.
DRE: stercz średnio powiększony gładki niebolesny o konsystencji adenoma i gładkich obrysach.

Strefa przejściowa z cechami przerostu.
Strefa obwodowa bez zmian ogniskowych podejrzanych o npl.
Poza tym gruczoł korkowy o zachowanej budowie sferowej, umiarkowanie powiększony o obj.52ml.
Obszar zmienionego sygnału.
Zmiana 1.PP,środek,PZa bocznie od wpuklającego się guzka BPH, o LD 7mm - w porównaniu z badaniem poprzednim z 2011 roku - wielkość stabilna, ale niższy wsp. ADC-PIRADS 4.
Tkanka tłuszczowa okołogruczołowa niezmieniona.
Kąty odbytniczo-sterczowe bez obliteracji.
Pęcherzyki nasienne symetryczne, bez zmian.
Pęczki naczyniowo-nerwowe w normie.
Pęcherz moczowy bez patologicznych ognisk.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.
Niewielki I stopnia kręgozmyk przedni pomiędzy I i II kręgiem guzicznym.

W 2021 roku tym samym aparatem była wykryta jeszcze Zmiana 2.LP,środek,róg przedni PZa, na granicy z TZa o LD 8mm(PI-ADS 3) oraz gruczoł krokowy o objętości 47ml. USG worka mosznowego było prawidłowe. Badanie przedmiotowe: nycturia 1-2x, strumień moczu osłabiony, trudność z rozpoczęciem mikcji często, krwiomocz neguje, dolegliwości dysuryczne neguje, parcie naglące czasami, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza okresowo, DRE-stercz średnio powiększony gładki niebolesny o konsystencji adenoma i gładkich obrysach,, stercz 64cm3.

WYNIKI PSA: 08.2021 PSA 5,58ng/ml, PSAw 0,809ng/ml, 14%; 11.2021 PSA 4,67ng/ml, PSAw 0,601, 13%; 11.2021 PSA 4,080ng/ml, PSAw 0,615ng/ml, 15%, kwas moczowy 447umol/l; 03.2022 PSA 7,120ng/ml, PSAw 0,938ng/ml, 13%; 01.2023 PSA 4,950ng/ml, PSAw 0,710ng/ml, 14%; 10.2023 PSA 5,390ng/ml, PSAw 0,823ng/ml, 15%, kwas moczowy 420umol/l; 04.2023 PSA 5,730ng/ml, PSAw 0,748ng/ml, 13%; 03.2024 PSA 6,850ng/ml, kwas moczowy 7,08mg/dl w normie 3,6-8,2;

Pozostałe badania krwi, moczu prawidłowe.
Rok urodzenia 1959, mężczyzna.

Proszę o interpretację powyższego opisu MRI wraz z pozostałymi informacjami. Czy można uniknąć biopsji czy już w tym przypadku jest ona bezwzględnie konieczna?
Dzień dobry. Niestety trudno powiedzieć czy biopsja jest konieczna czy do uniknięcia bo to jest decyzja, którą podejmuje zawsze sam mężczyzna, którego ten problem dotyczy po dyskusji ze swoim urologiem. Wszystko zależy od jego oczekiwań, stanu zdrowia, innych chorób itp. Na podstawie wyników badań lekarz może tylko określić wstępnie ryzyko nowotworu złośliwego prostaty. Istnieje też możliwość, że zostanie wykryty nowotwór złośliwy o niskiej złośliwości, który wcale nie będzie wymagał leczenia na obecną chwilę, ale dopiero w przyszłości, może nawet za kilka - kilkanaście lat. Zachęcam do dyskusji ze swoim urologiem prowadzącym. Powinien odpowiedzieć na Pana pytania i pomóc podjąć decyzję. Pozdrawiam serdecznie