badania w kierunku celiakii

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Mam zdiagnozowany u gastrologa nieżyt żołądka (nieżyt jest dość poważny), dyskinezę pęcherzyka żółciowego i refluks. Drugi gastrolog podejrzewa u mnie celiakie ( mam nietolerancję glutenu), zlecił mi gastroskopie z pobraniem wycinków i powiedział, zebym przez tydzień przed gastroskopią codziennie jadła półtorej kromki chleba (chodzi o indukcję glutenem), gdyż przestałam jeść gluten.
Mam pytanie czy w moim przypadku, przy poważnym nieżycie żołądka, sporej niedowadze 48-49 kg przy 172cm wzrostu powinnam jeść przed badaniem gluten. Może najpierw zrobić badania genetyczne w kierunku celiakii, a dopiero jak poprawi się stan mojego żołądka to robić indukcje glutenem. Boję się, że jedząc gluten mój stan jeszcze bardziej sie pogorszy.
Dzień dobry jesli chodzi o celiakię to rzeczywiście można zacząć od badań genetycznych i w ten sposób określić możliwość wystąpienia celiakii.

Nie powinno się wykonać diagnostyki w kierunku celiaki w trakcie stosowania diety bezglutenowej. Badanie genetyczne jest bardzo dobrym badaniem ale dodatni wynik nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że jest się chorym na celiakię, a jedynie, podkreśla genetyczną predyspozycję. Proponuję wykonać badania przeciwciał p/w transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) IgA + IgG.
Witam,
Proszę się zastosować do zaleceń Gastrologa.