Badania profilaktyczne

3 odpowiedzi
akie badania profilaktyczne warto wykonywać po 20. roku życia zakładając, że nie choruje się na nic poważnego? Czy są badania, które warto zrobić jako pierwszy raz w życiu, np. echo serca czy RTG klatki piersiowej?
Witam , przede wszystkim należy wybrać się na indywidualną rozmowę do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Wywiad rodzinny, płeć,styl życia i obecność ew. dolegliwości lub anomali w badaniu lekarskim nakieruje na zaproponowanie odpowiednich badań diagnostycznych. Tuż po 20 tym roku życia nie ma standardów w wykonywaniu badań profilaktycznych.

Badania okresowe są wykonywane regularnie w ramach medycyny pracy. Każdy pracujący ma obowiązek poddania się tym badaniom a pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów tych badań. Regulacje prawne bardzo dokładnie określają zakres tych badań w zależności od czynników szkodliwych wystepujących w pracy. Dla osób po 20 roku życia można (np niepracujących lub prowadzących własną działalność) przez analogię zastosować wytyczne dla lekarzy do wykonywania badań okresowych. Najważniejsze jednak jest spotkanie z lekarzem. W trakcie badań okresowych lekarz po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania fizykalnego podejmuje decyzję jaki zakres badań diagnostycznych będzie potrzebny do oceny stanu zdrowia pacjenta. W określonych sytuacjach można np. poszerzyć diagnostykę o skreening chorób nowotworowych.
W ostatnim okresie obserwuje się modę na wykonywanie szeregu badań diagnostycznych w tym obrazowych z pominięciem badania lekarskiego. Uważam to za błąd i bardzo zła tendencję.
Z poważaniem Marcin Wojtyga
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli nie ma żadnych objawów chorobowych, w 20 roku życia proponuję badania podstawowe czyli morfologie krwi , analizę moczu i poziom glukozy. Pozdrawiam