AZS, Alergia, czy tylko wrażliwa skóra? Mamy problem ze skorą 4,5- miesięcznej córki. Dziecko karmi

2 odpowiedzi
AZS, Alergia, czy tylko wrażliwa skóra?
Mamy problem ze skorą 4,5- miesięcznej córki. Dziecko karmione wyłącznie piersią, przybiera bardzo dobrze na wadze.Do 4 miesiąca nie było problemów skórnych (poza trądzikiem niemowlęcym, który sam znikł po miesiącu).Nie używaliśmy specjalnych kosmetyków, matka niczego nie ograniczała w diecie.Obecnie naszym głównym problemem są czerwone plamy (placki) na brzuszku oraz niewielki ilości na rączkach i plecach. W zasadzie na co dzień mają postać szorstkiej kaszki, ale po kąpieli zaogniają się i tworzą duże placki. Córka nie drapie tych zmian (może jeszcze nie potrafi), aczkolwiek od czasu problemu jest wyraźnie rozdrażniona - szybko się denerwuje, nie chce się bawić (być może też przez ząbkowanie, które się zaczyna). Przy piersi wykonuje dziwne ruchy rękoma i trze oczka. Bardzo pogorszył się też nocny sen, który kiedyś był bez zarzutu (19 - 6.30 z jedną pobudką około 3.30).Teraz córka budzi się co trzy godziny, zasypia niespokojnie kręcąc głową na boki.Zaczęliśmy stosować emolienty do kąpieli i smarowania ciała - bez poprawy.Niczego nie eliminowałam z diety, pierzemy wciąż w tym samym, generalnie nic się nie zmieniło, a problem się pojawił i utrzymuje się już 3 tydzień. Byłam u dwóch dermatologów:
1. AZS- zalecenie: dieta bezbiałkowa 2.- wrażliwa skóra - odpowiednia pielęgnacja.
AZS niezbyt mi pasuje, bo zmiany nie są charakterystycznie zlokalizowane.
Co może pomóc w diagnozie: mąż jako niemowlę miał nietolerancję glutenu, matka ma rogowacenie przy-mieszkowe, alergia na trawę i żyto z epizodami astmy - jednak po skutecznym odczulaniu bez objawów od 7 lat.Dziecko od urodzenia robi bardzo wodniste kupki, z początku bardzo dużo, obecnie 1-3 dziennie. Dalej są wodniste i okropnie kwaśne, pupa z tendencją do odparzeń - raz nie posmarujemy i od razu jest wysypka.Badania kału i moczu niczego nie wykazały.
Mamy już zaplanowaną wizytę u alergologa, ale co robić do tego czasu? I jakie ewentualnie wykonać badania, które mogą pomóc lekarzowi w diagnozie?
Dzień dobry, do czasu wizyty wskazana pielęgnacja skóry - emoliet do i po kąpieli, można podać Fenistil krople 3x po 5. Proszę karmić piersią.
Pozdrawiam

Sprawa jest skomplikowana, nie zamazujcie obrazu choroby i idźcie do specjalisty.