Arnold Chiari I oraz ogniska naczyniopochodne w platach czolowych-podkorowo 3-4mm

2 odpowiedzi
Dzien dobry,

Odebralam wyniki badania
Badanie MR glowy wykonane w obrazach T1,T2 i PD zaleznych z sekwencja angio-MR kola tetniczego mozgu i wenografia MR.

Migdalki mozdzku zaostrzone,nisko polozone,okolo 9 mm ponizej plaszczyzny otworu wielkiego-zespol Arnold Chiari I.
Przestrzenie podpajeczynowkowe na sklepistosciach mozgowia w normie.
Uklad komorowy nie poszerzony,polozony posrodkowo.
Obustronnie po kilka drobnych ognisk naczyniopochodnych w platach czolowych podkorowo,wielkosc zmian 3-4 mm.
Podnamiotowo zmian ogniskowych nie stwierdza sie.
Badanie angio-MR kola tetniczego mozgu nie wykazuje niedroznosci ani cech malformacji naczyniowej.
Wenografia MR wykazuje prawidlowy odplyw ukladem zyl powierzchniowych i glebokich oraz zatokami zylnymi mozgowia.

Bardzo prosze o odpowiedz na pytanie, odnosnie zdania ponizej:
Obustronnie po kilka drobnych ognisk naczyniopochodnych w platach czolowych podkorowo,wielkosc zmian 3-4 mm.
Czy to powazna sprawa, na ile pilne sa konieczne badania? jakie badania dodatkowo trzebabyloby wykonac?

Dziekuje z gory,
Pozdrawiam
Witam, ogniska naczyniopochodne powstają w przebiegu nadciśnienia, cukrzycy itd. Mogą być początkowo bezobjawowe, czyli nie dawać objawów u chorego. Ważna jest diagnostyka i leczenie chorób, które je powodują. Pozdrawiam

Szanowny Pacjencie,
proszę nie oczekiwać ode mnie, żeby stawiał rozpoznanie i mówił o tym czy coś jest poważne czy nie na podstawie pojedynczego badania dodatkowego. Na ten temat pisałem w korespondencji z Państwem wielokrotnie - proszę zerknąć do mich listów. To jest tylko badanie DODATKOWE.
Jeżeli nie ma żadnych objawów to należy zadbać o to, aby zredukować wszystkie przyczyny tzw. miażdżycy (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów itp). Najlepiej zrobić to pod okiem lekarza internisty.
Natomiast po jakimś czasie powtórzyć badanie.
Natomiast jeżeli występują jakiekolwiek niepokojące objawy - przecież z jakiegoś powodu, jakiś lekarz wystawił skierowanie na to badanie - należy pozwolić się zbadać.
dr Andrzej Żytkowski