Aparat stały - leczenie po przerwie

5 odpowiedzi
Witam .
Dwa lata temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny z górnego łuku, powodem jego założenia były kły których korzenie dochodziły do zatok przez co miałam nawracające problemy laryngologiczne + problem natury estetycznej, jestem szczęśliwa ponieważ pozbyłam się tego problemu a był on spory, natomiast nie zdecydowałam się na aparat na łuk dolny (mimo iż też wymaga leczenia ortodontycznego) nie jest tak źle jak w przypadku góry, 'przeszkadza' tylko 3ka z lewej strony oraz zęby są niesymetryczne względem góry, czasem odczuwam dolegliwości bólowe (ból szczęki) . Ortodonta który zajmował się mną powiedział że po takiej przerwie muszę zacząć całe leczenie od nowa, nie ukrywam że jest to dla mnie duży koszt tym bardziej że z moich górnych ząbków jestem zadowolona. Czy jest jakaś alternatywa dla tego sposobu? Z góry dziękuję za odpowiedź .
Witam,
Po Pani opisie trudno ocenic skale problemu. Jesli luk gorny jest wyleczony ortodontycznie i zastosowane zostaly aparaty retencyjne, bardzo prawdopodobnie wystarczyloby zalozyc aparat dolny i wyleczyc dolny luk zebowy. Aby Pani czula sie jak najbardziej komfortowo, polecilabym leczenie aparatem Invisalign. Sa to szyny korygujace wade zgryzu, bardzo wygodne dla Pacjenta, latwe w uzytkowaniu i w duzo krotszym czasie lecza wady zgryzowe.
Zapraszam na konsultacje :)

Ortodonta ma rację. Jama ustna jest układem stomatognatycznym. W skrócie góra powinna pasować z dołem. Zatem alternatywy nie widzę dla korekty na obu łukach/ Pozdrawiam, RS.
Witam.

Niestety taki jest koszt poprzedniego leczenia kompromisowego. Alternatywne leczenie - jeśli istnieje dla niego przestrzeń kliniczna - to zmiana kształtu zębów za pomocą koron bądż licówek. Koszt takiego leczenia też będzie odczuwalny.

Udanego leczenia
Dzień dobry,

Zęby w górnym i dolnym łuku dostosowują się do siebie w zgryzie i mimo wady zgryzu i szerokość łuków i ustawienie zębów "pasują do siebie".
Jeżeli podejmujemy się leczenia aparatem stałym, tylko jednego łuku w efekcie uzyskamy "równe" zęby w tym łuku, natomiast nie będą one "pasowały" w zgryzie do łuku nie leczonego.
99% przypadków leczonych ortodontycznie wymaga leczenia obu łuków właśnie dlatego, żeby dostosować oba łuki do siebie, a nie tylko ustawić "równo" zęby.

Pozdrawiam,
Anna Duda
Witam, niestety należy przeprowadzić ponowne leczenia zakładając aparaty w szczęce i żuchwie. Dla prawidłowego ustawienia zgryzu (ustalenia prawidłowych triad) konieczne jest wykorzystanie wyciągów międzyszczękowych (gumeczki zaczepiane o elementy aparatu górnego i dolnego).