Antykoncepcja

10 odpowiedzi
Witam chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia specjalistycznych badań na nfz by dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne a nie próbować z każdymi na ślepo przez próby i błędy?
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (te najczęściej stosowane, które zapewne ma Pani na myśli) różnią się między sobą składnikiem gestagennym i to on odpowiada za dodatkowe korzystne lub niepożądane działanie konkretnego preparatu. O wyborze odpowiedniej terapii decydują dodatkowe objawy u Pacjentki jak plamienia międzymiesiączkowe, nadmierne owłosienie, obfite krwawienia miesiączkowe i inne, a także choroby przewlekłe i przeciwwskazania indywidualne. Badania biochemiczne mają tu mniejsze znaczenie, warto sprawdzić kondycję wątroby (AST, ALT, bilirubina, lipidogram) oraz podstawowe oznaczenia układu krzepnięcia (APTT, INR). W razie konieczności ginekolog zleci Pani indywidualnie badania dodatkowe.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, nie wiem o jakie badania specjalistyczne Pani chodzi. Generalnie na NFZ można wykonać podstawowe badania, które zaleca się aby wykonać przed wdrożeniem antykoncepcji, tj. enzymy wątrobowe oraz układ krzepnięcia, ewentualnie badanie USG piersi w razie wskazań. Ponadto odpowiednie tabletki antykoncepcyjne dobierane są w oparciu o dodatkowe objawy, które Pacjentka zgłasza podczas wizyty. Wybór tabletek jest bardzo indywidualny, dobierany dla danej Pacjentki. Pozdrawiam
Niestety nie ma tego typu badań.
Witam,
Nie ma ściśle określonego profilu badań, który pozwoli dobrać odpowiedni preparat dla danej pacjentki. Wielu lekarzy ma wypracowane swoje metody i takie badania zleci, powinien je zlecić także w ramach ubezpieczenia NFZ.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
z tym pytaniem proszę się zwrócić do NFZ
Nie wykonuje się takich badań - to mit. Pozdrawiam
Droga Pani
dobór tabletek antykoncepcyjnych to nie jest problem NFZ czy czegoś tam. To nasza zgoda, nasze ustalenia, Pani decyzja. Tak więc do zobaczenia
Witam.
Niestety muszę Panią rozczarować , nie ma takich badań !!!. Tabletki można dobrać pod kątem np. obfitych krwawień miesiączkowych, trądziku czy nadmiernego owłosienia ale w żadnym razie nie pod kątem skutków ubocznych. Bywa tak że na tym samym preparacie jedna Pacjentka czuje się bardzo dobrze , a druga ma wszystkie możliwe skutki uboczne. Trzeba niestety wypróbować lub pomyśleć o innej formie antykoncepcji .
Pozdrawiam serdecznie
Nie ma takich badań .Trzeba ocenić Pani potrzeby,wiek,plany ..pozdrawiam
Witam
Antykoncepcje dobiera sie po przeanalizowaniu przeciwskazan na zasadzie prob i bledow,nie ma takich badan.