Antydepresanty a bezsenność

5 odpowiedzi
Pół roku temu stwierdzono mi obecność naczyniaka w mózgu, dowiedziałam się o nim przy okazji bezsenności. Moja historia z bezsennością rozpoczęła się od dużej ilości stresu na studiach, spałam po 3 godziny dziennie, czesto kiedy zasypiałam budziłam się zalana potem, czasem zdarzało mi się budzić z kołataniem serca. Miałam także wizje, że mój współlokator wchodzi do mojego pokoju i mnie dusi, miałam wtedy wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę, jedynie moje ciało pozostawało sparaliżowane. Lekarz rodzinny przypisał mi DOBROSON lek nasenny, następnie, kiedy już uzależniłam się od leku, neurolog zapisał mnie na rezonans magnetyczny, wyszło, że mam naczyniaka. Neurochirurdzy twierdza, że moja bezsenność nie ma nic wspólnego z obecnością naczyniaka, że raczej miałam szczęście, że to akurat się pokryło w czasie, dzięki czemu szybko zdiagnozowaliśmy wadę mózgu. Miesiąc temu miałam badania w szpitalu na padaczkę (badania EPI), które nie wykryły obecności epilepsji ani wad serca. Lekarz prowadzący w konsultacji z psychiatrą przypisał mi lek na bezsenność TRITICCO. Podobno to antydepresant. Jako że teraz miałam czas wakacji, spałam całkiem nieźle, w ciągu trzech miesięcy bezsenna noc zdarzała mi się może raz na dwa tygodnie. Przychodzi jednak czas egzaminów i studiów. Nie wiem, czy powinnam zacząć brać te leki, nie wiem, jakie są skutki uboczne, czy to wpływa na ogólne samopoczucie, na wagę, jak długo bierze się takie leki i czy będę miała klasyczne dla antydepresantów dolegliwości. Byłabym wdzięczna za radę zanim zacznę się faszerować lekami.
Dzień dobry. Najczęściej zaburzenia snu wynikają z innych zaburzeń stanu psychicznego, np zaburzeń lękowych lub afektywnych. Jedynie w trakcie badania (tj. odpowiednio poprowadzonej rozmowy, dopytaniu o inne objawy istotne dla postawienia właściwej diagnozy) psychiatra może poznać naturę problemu i dobrać odpowiednią formę leczenia. Proszę pamiętać, że leki dobiera się celem poprawy funkcjonowania przyjmującej je osoby, zwracając uwagę również na tolerancję leku. Na wizycie lekarz z pewnością odpowie na Pani pytania i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie.

Droga Pani objawy zaburzenia rytmu snu i czuwania w istotny sposób wpływają na samopoczucie w ciągu dnia. Zapewne egzaminy to duży stres a samo niewyspanie nie ułatwia koncentracji. Trazodon ( Trittico) w zależności od dawki może mieć większe działanie przeciwdepresyjne lub głównie działanie nasenne. Nie jest to lek uzależniający, w przeciwieństwie do większości leków nasennych. Jeśli ma Pani wątpliwości zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry który oceni skalę problemu i postara się rozwiązać nękające Panią wątpliwości.
Lek Trittico nie uzależnia a jako lek przeciwdepresyjny również wpływa na poprawę w zakresie przywrócenia fizjologicznego rytmu snu. Każdy lek może wywołać efekty uboczne lecz ja w mojej praktyce w przypadku tego leku się z nimi nie spotkałem. Zalecę jedynie rozpocząć terapię od najmniejszej dawki czyli 50mg/24h i stosować go przez kilka miesięcy. Pamiętając oczywiście o regularnych kontrolach u psychiatry. Pozdrawiam, życząc dużo zdrowia.
Droga Pani!
1. "Szybko zdiagnozowaliśmy wadę mózgu" i co z tego wynikło? Miała Pani zabieg neurochirurgiczny? Nie trzeba nic z tą diagnozą robić? Jakie emocje wywoła ta diagnoza? (Oczwiście niemiłe, ale jakie?)
2. Czy badanie EPI miało wykryć i padaczkę i wadę sereca? Co to za badanie? I dlaczego poszukiwano u Pani padaczki?
3. Passus : " Nie wiem, czy powinnam zacząć brać te leki nie wiem, jakie są skutki uboczne, czy to wpływa na ogólne samopoczucie, na wagę, jak długo bierze się takie leki i czy będę miała klasyczne dla antydepresantów dolegliwości" zaskakuje mnie. Czy lekarz przepisujący te leki nic o tym nie powiedział? Czy Pani pytała jego(ją) o te sprawy? Czy Pani chce sprawdzić u mnie wiarygodność jego(jej) wypowiedzi? Jakie wg. Pani są "klasyczne dla antydepresantów dolegliwości"? Leki, również przeciw depresyjne, maja usuwać, zmniejszać doilegliwośći a nie wywoływć je!
Jak się okazuje to ja mam więcej pytań do Pani niż Pani do mnie!
4. Proszę się nie "faszerować lekami" a przyjmować je zgodnie z zaleceniami. Czy człowiek z zapaleniem płuc "faszeruje się antybiotykami" czy przyjmuje je by wyzdrowieć?
5. Wg. mojej wiedzy naczyniak najczęściej nie wywołuje zaburzeń snu. Zgadzam się przeto z neurochirurgiem.
6. Zwykle nie leczymy bezsenności . Bezsenność jest jednym z objawów i może sygnalizować liczne zaburzenia. Wykrycie podłoża tego objawu pozwala skuteczniej pomóc pacjentowi niż ogranicznie się tylko do niego.
Lekarz nie może korespondencyjnie doradzać pacjentowi w jego licznych, różnych objawach, wątpliwościach, w sprawach leczenia. Do tego potrzebe jest osobiste zbadanie i postawienie diagnozy. Pani list, choć zawiera wiele informacji i jest przemyśłany nie daje mi podstawy do wypowiedzi o Pani wątpliościach.
Gdyby Pani chciała - proszę skontaktować się ze mną by umówić się na sesję przez Skype'a, może wtedy będę mógł bardziej pomóc.
Pozdrawiam
Witam!
Każdy człowiek reaguje po swojemu na różne leki i opisywane objawy uboczne mogą w ogóle się nie pojawić! Z tego co Pani opisała to ta bezsenność jest jednym z elementów nerwicy. Nie ma sensu leczenie pojedynczych objawów nerwicy, potrzebne jest leczenie całego problemu! Główne to odpowiednio dobrana psychoterapia i w razie potrzeby uzupełniona lekami SSRI. Jeżeli idzie o naczyniaka to jest to tzw. przypadkowe znalezisko. Oczywiście konieczna jest ocena neurochirurgiczna - prawdopodobnie nic z tym nie będą robić - jak widać nie jest on przyczyną żadnych chorób. Musi Pani zaufać swoim lekarzom - wiedzą co robić!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.