Anhedonia?

4 odpowiedzi
Witam.

Od jakiegoś czasu zauważam u siebie znaczny spadek zainteresowania jakimkolwiek hobby, które kiedyś sprawiały mi bardzo dużo przyjemności. Nie dotyczy to relacji międzyludzkich, nadal bardzo zależy mi na bliskich mi osobach. Czy może to być pierwszy objaw anhedoni? Dodam, że przez ostatnich kilka miesięcy miałem jeden z najbardziej zapracowanych i stresujących okresów w życiu, obecnie mój umysł nieco "odpoczywa", gdyż mam na głowie tylko prawo jazdy. Mimo to, czasami obecność zaledwie kilku drobnych rzeczy do zrobienia w ciągu dnia potrafi mnie zirytować, tak jakbym nie miał fizycznej możliwości mieć jednego, kompletnego dnia bez obowiązków.

Pozdrawiam
Witam.
Z tego co Pan pisze wynika, że w ostatnim czasie miał Pan bardzo stresujący okres, co mogło zostawić ślad w sferze emocjonalnej. Prawdopodobnie tamten natężony okres spowodował bardzo duże zmęczenie i stąd ten brak zainteresowania czymkolwiek, nieadekwatne reakcje do pewnych sytuacji. Organizm powinien zregenerować utraconą energię, ale myślę, że przydałaby się wizyta u specjalisty psychologa. Pomoże to w szybszym poradzeniu sobie z trudnymi emocjami i lepszym radzeniem sobie ze stresem.

Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Na podstawie przedstawionych przez Pana objawów nie jestem w stanie korespondencyjnie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie, ponieważ mogą być one odpowiedzią organizmu na zaburzenie homeostazy, jak i świadczyć o poważnych zaburzeniach emocjonalnych.
Ponadto nie jestem w stanie zaprosić Pana na wizytę, gdyż pracuję jedynie z dziećmi i młodzieżą. Proszę mimo to skonsultować opisane dolegliwości u psychologa.
Pozdrawiam,
Psycholog Dziecięcy i Rozwojowy w Łodzi - Igor Wiśniewski
Objawy, które Pan opisuje mogły pojawić się pod wpływem jak Pan to określił "stresujących okresów życia". Proszę skorzystać z psychoterapii. Jolanta Iwanowska
Witam. Proszę nie myśleć o anhedonii. To naturalne, że po tak dużym, długotrwałym obciążeniu Pana organizm potrzebuje odpoczynku - czasu na regenerację. Zajmowanie się swoim hobby też wymaga energii, której Pan w tej chwili nie ma. Potrzebuje Pan ciszy, spokoju i harmonii w otoczeniu. Może warto pomyśleć o dłuższym urlopie ( bez nadmiaru atrakcji przynajmniej na początku). Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak