alkoholizm - jak zacząć walkę?

9 odpowiedzi
witam, mój tata jest alkoholikiem, chce podjąć leczenie, jakie kroki podjąć, od czego zacząć?
Witam, w zależności od stopnia nasilenia choroby alkoholowej oraz gotowości pacjenta do podjęcia leczenia, pomoc w zakresie terapii świadczą: poradnie terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, poradnie leczenia uzależnień, całodobowe oddziały terapii uzależnienia od alkoholu, całodobowe oddziały leczenia uzależnień, dzienne oddziały terapii uzależnienia od alkoholu, dzienne oddziały leczenia uzależnień, oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz hostele dla osób uzależnionych od alkoholu. Szczegółowe informacje na temat systemu organizacji leczenia uzależnień w Polsce oraz listę dostępnych ośrodków świadczących usługi w tym zakresie znajdzie Pan/Pani na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Witam,
pierwsze kroki powinien skierować do Poradni Leczenia Uzależnień. Osoby chętne i zmotywowane do leczenia w poradni nie potrzebują żadnego skierowania. Wystarczy, że skontaktują się z wybraną poradnią i zarejestrują się na terapię. Na pierwszą wizytę potrzebny jest jedynie dowód osobisty i zachowana abstynencja.
W przypadku chęci podjęcia leczenia w oddziale odwykowym zamkniętym niezbędne będzie odpowiednie skierowanie na leczenia wystawione przez lekarza psychiatrę.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Sugerowałabym, by ojciec odbył konsultację ze specjalistą terapii uzależnień w poradni leczenia uzależnień. W razie potwierdzenia rozpoznania uzależnienia, zostanie mu zaproponowana terapia grupowa lub podjęcie terapii w ramach oddziału.
Powinien zglosic się do poradni odwykowej, nie potrzeba skierowania, tam po rozmowie z lekarzem/teraputą wybierze odpowiednią dla siebie formę leczenia.Uzyska tam wszystkie niezbędne informacje.
W zależności o fazy choroby alkoholowej takie też są zalecenia. Jeśli mamy do czynienia z zakończonym właśnie ciągiem alkoholowym to zalecana jest hospitalizacja w celu leczenia nasilonych objawów abstynencyjnych tzw. detox. Następnie należy podjąć leczenie odwykowe w placówkach odwykowych gdzie prowadzona jest terapia grupowa . Choroba alkoholowa to przewlekła choroba stąd nie można marnować czasu i warto zacząć czym prędzej walkę z nałogiem i jej leczenie. Poradnie odwykowe to miejsce gdzie chorzy powinni udawać się na regularne kontrole lekarskie i tam proszę zaprowadzić ojca gdzie skierowanie nie jest wymagane. Duża korzyść dla pacjenta również płynie z uczęszczania na spotkania grupy AA ( Anonimowych Alkoholików).
Witam, proponuję zacząć od konsultacji psychiatrycznej, pozwoli ona ocenić oprócz obszaru uzależnienia również obecność ewentualnych problemów współistniejących jak np. zaburzenia nastroju czy nerwicowe, które również mogą wymagać leczenia, z nim tato ustali strategię leczenia. Pozdrawiam
To bardzo ważne i ciekawe pytanie. Myślę, że wiele osób je sobie stawia. Podstawowym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest zaprzestanie picia. Chory może to zrobić samodzielnie lub w oddziale detoksykacyjnym. Mam tu na myśli kilkudniowy pobyt w szpitalu, gdzie poza pomocą farmakologiczną odbędzie kilka rozmów z terapeutą. Być może otrzyma także propozycję rozpoczęcia terapii w warunkach szpitalnych.Otrzyma też adresy poradni leczenia uzależnień.
Drugim krokiem (mając kilkudniową abstynencję) jest rozpoczęcie terapii w poradni uzależnień. Istotne jest by osoba trzeźwiąca nie pozostawała sama w swoich zmaganiach W poradni otrzyma od terapeuty szereg narzędzi ułatwiających utrzymanie wczesnej abstynencji Prawdopodobnie będzie też zachęcana do udziału w zajęciach grupowych. To bardzo ważny element terapii: pacjent uzyskuje dużo wiedzy praktycznej i przekonuje się, iż nie jest sam ze swoim problemem.
Kolejnym krokiem jest udział w spotkaniach grup AA (Anonimowych Alkoholików). Spotkania te m.in. wzmacniają w osobie trzeźwiącej sens utrzymywania abstynencji, wzmacniają motywację poprzez obcowanie z osobami niepijącymi od kilku lat, umożliwiają budowanie nowego trzeźwego grona znajomych.
Osoby których życie związane jest z pijącym rodzicem lub partnerem zachęcam do spotkania z terapeutą. Warto posłuchać kilku wskazówek i podpowiedzi jak radzić sobie (i jakich błędów nie popełniać) z chorobą alkoholową osoby bliskiej.
Na zakończenie jeszcze jedna myśl. Powtarzają ją niemal wszyscy pacjenci którzy od lat pozostają trzeźwi: Nie warto walczyć z chorobą alkoholową. Uznanie że jest się uzależnionym pozwala skupić się na zdrowieniu, na osiąganiu celów życiowych i satysfakcji.
Do szpitala wymagane jest skierowanie. Na detoksykację kieruje lekarz rodzinny lub psychirata. Do poradni leczenia uzależnień pacjenci przyjmowani są bez skierowań
Pozdrawiam
Rafał Dobolewski
Witam, najlepiej od wizyty w poradni leczenia uzależnień w celu diagnozy w kierunku uzależnienia. Po diagnozie specjalista na pewno zaproponuje odpowiedni ą formę leczenia. Powodzenia
Jeśli wystąpił problem alkoholowy , to jeszcze nie wiadomo czy jest to uzależnienie , ważna jest dobrze przeprowadzona diagnoza. Jednak jeśli ten problem został zauważony to warto by bliscy skorzystać z rozmowy ze specjalista .
A na pytanie co robic by rodzic podjął leczenie , odpowiedz jest jedna :
Zająć sie sobą , swoim rozwojem , swoim życiem , nie interesować sie piciem rodzica i pozwolić ponosić konsekwencje z nadmiernego spozywania alkoholu , nie kontrolować , nie chronić ,stawiać granice , a ponad wszystko przemyslec wszystkie swoje decyzji i konsekwentntnie je realizowac .