alkohol w ciąży

5 odpowiedzi
Piłam alkohol nie wiedząc, że jestem w ciąży. Jak bardzo zaszkodzilam dziecku pijąc alkohol w 5 tc (według miesiączki 4+4)? W internecie znajduję sprzeczne informacje na ten temat.
Dzień dobry. Na tak wczesnym etapie ciąży obowiązuje zasada wszystko albo nic - jeśli nie doszło do poronienia a ciąża się rozwija znaczy to że tym przypadku szkodliwy czynnik nie spowodował negatywnych konsekwencji.
Pozdrawiam KW

Droga Pani, większość kobiet nie wie że jest w ciążę w tym okresie. Dlatego najlepiej powstrzymywać się od alkoholu jeżeli planuje Pani ciążę. Na samym początku czynniki szkodliwe działają zero-jedynkowo, skoro ciąża jest utrzymana wszystko powinno być dobrze. Proszę pamiętać o suplementacji kwasu foliowego i niacyny oraz wizytach kontrolnych. Powodzenia!
Dzień dobry.
Jeśli jest Pani osobą nałogowo i dużo pijącą alkohol to mogła Pani zaszkodzić jednak sądząc z pytania była to sprawa incydentalna zatem nie sądzę żeby cokolwiek takie dawki alkoholu zaszkodziły maluszkowi. Zdarza się, że nie wiedząc o ciąży kobieta wypije alkohol. Oczywiście zdecydowanie odradzam alkohol w ciąży.
Pozdrawiam,
Katarzyna Jaroszewska
Proszę nie czytać głupot tylko powstrzymać się od spożywania alkoholu od teraz. To co było to było, nie zaszkodziła Pani zarodkowi.
Picie alkoholu w ciąży jest przeciwwskazane. Niestety nie jesteśmy w stanie oszacować jakie skutki będzie on miał dla Pani ciąży i dziecka. Każdy przypadek jest inny - zależy przede wszystkim od ilości i regularności spożywania alkoholu oraz czynników indywidualnych. Wiele kobiet pije nie wiedząc, że jest w ciąży. Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, ale mamy wpływ na przebieg naszej ciąży w następnych tygodniach i miesiącach. Pamiętajmy więc o prawidłowej diecie, ćwiczeniach i zakazie spożywania alkoholu.