Alergia na leki z grupy srri ?

2 odpowiedzi
Witam !

Mam zdiagnozowaną nerwicę lękową. Leczenie rozpoczęłam pod koniec lutego. Lekarz podczas pierwszej wizyty został poinformowany, że mam jaskrę i przyjmuję krople Rozaprost. Rozpoczął leczenie paroksetyną (Arketis). W przeciągu trzech pierwszych tygodni miałam silne skutki uboczne (parestezje, spinanie mięśni, problemy z oddychaniem). Potem po zwiększeniu dawki doszły nowe objawy : mrowienie twarzy, swędzenie powiek, twarzy, nosa, gardła, ból w klatce piersiowej i podwyższone ciśnienie krwi. Lekarz powiedział, ze to nic poważnego i mam przyjmować hydroksyzynę. Mijały tygodnie, ja psychicznie czułam się lepiej ale alergopodobne objawy nie ustępowały. Ponadto hydroksyzyną powodowała, że następnego dnia byłam bardzo senna. Po dwóch miesiącach od stosowania paroksetyny nadal pięć godzin od przyjęcia leku pojawiało się swędzenie twarzy, oczu, nosa, gardła. Ponadto górne powieki grubiały i pojawiały się na nich dodatkowe fałdy skóry. Na kolejnej wizycie powiedziałam lekarzowi, iż nadal mam alergopodobne objawy po przyjęciu paroksetyny. Zapytałam czy to może być uczulenie na lek. Usłyszałam odpowiedz, że nie ale dla pewności możemy zmienić lek na inny. Poprosiłam o Zoloft, który brałam kilkanaście lat temu i który postawił mnie na nogi. Lekarz przepisał mi Zotral i kazał wziąć całą tabletkę następnego dnia. W pierwszych dwóch tygodniach przyjmowania sertraliny miałam następujące objawy : sztywność mięśni, duże bóle głowy. Po tym okresie ustąpiły powyższe objawy i pojawiły się nowe : duża senność, obniżone ciśnienie krwi. Powróciły objawy alergopodobne. Zgłosiłam ponownie lekarzowi problem ze swędzeniem powiek, twarzy, nosa i gardła, puchnięciem powiek. Lekarz powiedział, że muszę przywyknąć do zaistniałej sytuacji i wspomagać się hydroksyzyną. Odpowiedziałam, że moim zdaniem to nie jest rozwiązanie, bo co mi po niezłym samopoczuciu psychicznym skoro mam dolegliwości fizyczne. Po powrocie do domu postanowiłam zmniejszyć dawkę leku. Objawy alergopodobne zmniejszyły się. Po całkowitym odstawieniu leku objawy całkowicie ustąpiły. Już więcej nie poszłam do tego lekarza.Jest mi przykro, że lekarz nie słuchał tego co do niego mówię i szedł w zaparte.
Dzisiaj jestem miesiąć po odstawieniu leku i od dwóch tygodni doświadczam efektów dyskontynuacji.
Czy w trakcie lekowego odwyku mogę wspomagać się Afobamem? Jakie leki mogę w przyszłość używać przy jaskrze i najprawdopodobniejszym uczuleniu na leki z grupy srri?

Pozdrawiam
Nerwus
Witam, część z opisywanych objawów nie jest typową manifestacją alergii (bóle w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie tętnicze) i należałoby je klasyfikować raczej jako objaw choroby podstawowej (nerwica lękowa). Również brak złagodzenia objawów po zastosowaniu Hydroxyzyny, która działa nie tylko przeciwlękowo ale także przeciwalergicznie, sugerowałby inny od typowo alergicznego, mechanizm rozwoju objawów. Nie mniej jednak, niedostateczna tolerancja leków z grupy SSRI może stanowić podstawę do zmiany leczenia - oczywiście w pierwszej kolejności rozważając leki z innej grupy preparatów. Szczegóły powinna Pani/Pan omówić na kolejnej wizycie z lekarzem prowadzącym. Zdecydowanie odradzałabym stosowanie leków z grupy benzodwuazepin (Afobam) na tym etapie leczenia. Szczerze zalecam rozważenie psychoterapii, która być może pozwoli Pani/Panu w większym stopniu zrozumieć mechanizm powstawaniu objawów nerwicowych i skutecznie sobie z nimi poradzić. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

z Pani opisu wynika, że rozwiązania są co najmniej dwa:
1. Znaleźć wnikliwego lekarza, który uwzględni wszystkie dane z Pani wywiadu, łącznie ze wszystkimi chorobami współistniejącymi i objawami ubocznymi stosowanych leków/
2. W przypadku trudności z doborem właściwych leków dla Pani - psychoterapia może dać dobre efekty.
Z wyrazami szacunku
Jacek Kordacki