Acnatac a skutki uboczne.

1 odpowiedzi
Dermatolog przepisał mi lek Acnatac na trądzik na twarzy. W ulotce jest napisane, że nie powinny go stosować osoby, u których w rodzinie wystąpił rak skóry. Dlaczego? Czy stosowanie tej maści jest niebezpieczne? Już kupiłam maść, która nie jest tania. Czy stosowanie wysokich filtrów na twarz w trakcie kuracji wystarczy?
Dzień dobry, ulotki leków zawierają wszystkie możliwe (zgłoszone) działania zaobserwowane u wszystkich pacjentów . Często ulotka dotyczy również substancji czynnej podawanej inną drogą, np. doustnie itp. Najczęściej występującym objawem może być przejściowe ( na początku stosowania) podraznienie skóry , ustępujące podczas leczenia bądź zmiany o typie alergicznym. Najczęściej spośród możliwych objawów , co nie oznacza,że u każdego. Prawidłowe stosowanie tego typu leków polega na aplikacji w godzinach wieczornych , delikatnym zmyciu rano ( płyn micelarny z dodatkiem kwasu hialuronowego, np. AA , z apteki ) a następnie zastosowaniu kremu nawilżającego np. Physiogel -nawilżający krem do twarzy. W ciągu dnia należy unikać "celowego" nasłoneczniania ("opalanie") oraz należy stosować fotoprotekcję dostosowaną do fototypu skóry. Na skóręciemniejszą wystarczy filtr 20-30. Stosowanie tego leku nie jest niebezpieczne. Ze względu na zawartość antybiotyku zaleca się stosowanie kremu do ok 3 mcy , w celu uniknięcia zjawiska antybiotykoopornosci . Co do retinoidu zawartego w kremie to stosuje się go również do redukcji zmian tzw. rogowacenia słonecznego , a więc właściwego stanu przednowotworowego skóry . Nie sądzę zatem aby poza drażnieniem skóry było jakiekolwiek inne kancerogenne jego działanie. Mówiąc krótko i prosto ,stosować zgodnie z zaleceniami i czekać na zahartowanie skóry wobec działannia retinoidu. W razie nadmiernego podrażnienia bez cech alergii proponuję 2-3 dni przerwy z zastosowaniem kremu obojętnego a następnie aplikację początkowo co 2-3 dni. Można też zrobić próbę kontaktową , np. na wewnętrznej powierzchni przedramienia. Posmarować kilka dni i obserwować . W razie nieprawidlowej reakcji ponownie dermatolog. Przypominam, że ulotki są po to żeby leków nie stosowały osoby ,które "znalazły " lek w necie czy szufladzie babci i trochę pomyślały przed jego zastosowaniem. Jeśli lek zapisał dermatolog , po zbadaniu to znaczy ,że wie po co go zapisał . Często po zakończeniu leczenia (uzyskaniu wyraźnej poprawy skóry po leczeniu ) zaleca się stosowanie zewnętrzne retinoidów ( oczywiście bez dodatku antybiotyku) nawet do 2 lat , w celu normalizacji rogowacenia skóry , czyli powstawania zaskórników będących jednym z powodów powstawania tej choroby. Pozdrawiam. Dariusz Mikołajczyk, specjalista dermatolog. Ps. po przyjęciu Aspiryny też może się zdarzyć,że ktoś umrze , ale to nie powód żeby zniej na całym świecie zrezygnować!!!