ACL problem po zabiegu

8 odpowiedzi
3 miesiące po plastyce ACL, podczas chodzenia brak pełnego wyprostu, zgięcie max 90 stopni, podczas zginania nogi z obciążeniem mam uczucie tarcia w kolanie, rzepka praktycznie nieruchoma, na ostatniej wizycie lekarz podał mi sterydy, zrobił punkcje oraz uwolnił blizny. Opis ostatniego usg: Torebka stawowa rozluźniona, nierówna z niewielkimi zmianami bliznowatymi po zabiegu oraz starym pogrubieniem pourazowym po stronie przednio-przyśrodkowej. Pogrubienie obejmuje pasmo więzadła pobocznego piszczelowego w okolicy przyczepu udowego. W jamie stawowej niewielki wysięk o grubości do 6mm w zachyłku wzdłuż bocznej krawędzi rzepki. W zachyłku nadrzepkowym kilka, drobnych, wolnych ciał o średnicy do 5mm. Umiarkowanie nasilone zmiany chondromalacyjne na udowej stronie łożyska poślizgu udowo-rzepkowego (2 st.). Łąkotka boczna niejednorodna, zniekształcona, lekko wypchnięta poza zarys powierzchni kostnych. Jest się czym martwić?
Szanowny Panie,
tak, zdecydowanie przykurcz zgięciowy nie jest pożądanym stanem po rekonstrukcji ACL. Pytanie, czy przed zabiegiem zakres ruchów był podobny i czy staw sprawiał podobne problemy, co obecnie? Są to kluczowe ustalenia dla oceny wyników leczenia.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek

Podstawą po rekonstrukcji ACL jest rehabilitacja . Wolne ciała w stawie kolanowym mogą wymagać artroskopii celem ich usunięcia. Do postawienia prawidłowego rozpoznania i zalecień konieczne jest badanie ortopedyczne.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch
Wczesne leczenie rehabilitacyjne po rekonstrukcji ACL jest kluczowe dla powodzenia całego zabiegu. Kolano do oceny po intensywnym leczeniu rehabilitacyjnym.
Czy prowadzona jest regularna FIZJOterapia? Jeśli tak, a mimo to brak postępu to należy rozważyć artroskopię rewizyjną. Jeśli jednak rehabilitacja ruchowa nie była prowadzona systematycznie pod okiem Fizjoterapeuty to problemem jest motoryka mięśni
Dzień dobry
Prawdopodobnie po operacji w stawie kolanowym zrobiły się zrosty. Należy spróbować intensywnej kinezyterapii, ale jeżeli nie będzie efektów to może być potrzebna ponowna artroskopia. Oczywiście to tylko przypuszczenia na podstawie opisu. Aby być tego pewnym potrzebna by była konsultacja.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam,
podstawowym problemem Pani/Pana jest zakres ruchomości stawu kolanowego. Jego ograniczenie wynika z prawdopodobnie z obecności krwiaka i niewłaściwej rehabilitacji bądź długim czasie unieruchomienia.
Sugeruję porządną rehabilitację i zabiegi regeneracyjne - PRP/HA do stawu.
Pozdrawiam
Wtaim,
nie wiem jak intensywną miał Pan/Pani rehabilitację, czy były ćwiczenia samodzielne ale ograniczenie ruchomości, o ile nie miało miejsca przed zabiegiem, wymaga ćwiczeń. Ciężko ocenić wyniki nie znając sytuacji przed zabiegiem i przebiegu samego zabiegu.
Generalnie spróbowałbym zwiększyć intensywność rehabilitacji a jeśli nie przyniosą skutku to być może będzie konieczna artroskopowa artroliza.
Pozdrawiam
Należałoby zbadać staw kolanowy ew. zastanowić się nad wykonaniem rezonansu magnetycznego. Bardzo ważne jak długo i w jaki sposób była prowadzona rehabilitacja. Być może należy poprowadzić bardziej agresywnie rehabilitację. Nie mam takich danych, więc trudno ustosunkować się do problemu.