A można genetycznie mieć depresje po którymś z rodziców ?

5 odpowiedzi
A można genetycznie mieć depresje po którymś z rodziców ?
Jeśli na depresję choruje jedno z rodziców, można mówić o jednym z czynników predestynujących do zachorowania przez potomka. Do tej pory nie odkryto tzw. genu depresji. Najczęściej choroba powstaje na skutek zaburzenia produkcji neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny lub dopaminy. Może to nastąpić w wyniku choroby przewlekłej, w okresie menopauzalnym, czy poporodowym. Kondycja psychiczna jest również bardzo ważna, tzw. negatywne myślenie, przekonanie, że nic dobrego mnie nie spotka, wspominanie tylko złych wydarzeń, uległość, przeżywanie lęków, czy kłótnie w rodzinie mogą być również przyczyną zachorowania na depresję. Ważne jest, aby nie bać się szukać pomocy. Jeśli zły nastrój i spowolnienie utrzymują się dłużej niż miesiąc, bardzo proszę zdecydować się na rozmowę z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Dzień dobry. Geny to tylko jeden z czynników odpowiedzialnych za wystąpienie zaburzeń nastroju i w zasadzie świadczą one bardziej o pewnej predyspozycji, podatności niż o stuprocentowej pewności, że odziedziczy się zaburzenie. Wystąpienie depresji wymaga zadziałania większej ilości czynników, nie tylko tych biologicznych, ale również m.in. doświadczenia utraty czy przeżywanego stresu.
Dobry wieczór.
Dotychczas nie ma badań, które dowodziłyby całkowitej pewności,że depresja jest chorobą dziedziczną. Mówimy raczej o pewnego rodzaju predyspozycji do zachorowania, jeśli oboje lub jedno z rodziców choruje na depresję. Aby zachorować na depresję, oprócz wcześniej wspomnianej predyspozycji, musi zadziałać tak zwany czynnik wyzwalający (najczęściej jakieś bardzo trudne wydarzenie, czy sytuacja). Niemniej jednak, dzieje się również tak, że na depresję chorują osoby bez obciążenia genetycznego, oraz że pomimo tego obciążenia zachorowanie nie występuje.
Pozdrawiam ciepło.
Dzień dobry. Uważa się, że za wystąpienie epizodu depresji odpowiedzialna jest interakcja różnych czynników, w tym biologicznych, społecznych, osobowościowych. Obciążenie genetyczne w rodzinie można zaliczyć do czynników biologicznych. Należy jednakże pamiętać, że samo podłoże genetyczne nie jest wystarczające, aby pojawiło się zaburzenie nastroju.
Depresja może wywodzić się z różnych czynników. Możliwe jest również, ze jeśli jedna osoba w rodzinie ma depresje, to cała rodzina choruje. Warto udać się na terapię i zobaczyć w czym tkwi trudność. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk