A czy z atakami paniki można poradzić sobie samemu?

5 odpowiedzi
A czy z atakami paniki można poradzić sobie samemu?
Dzień dobry,

przy atakach paniki warto skorzystać z pomocy specjalisty. Poradzenie sobie zależy m.in. od tego, kiedy się zaczęły ataki, z czym są związane, jak się objawiają (czy diagnoza fobii społecznej jest postawiona przez specjalistę czy własnym przypuszczeniem na podstawie lektur) oraz od umiejętności terapeuty, własnej motywacji i relacji między Wami. Bywa, że u podstaw fobii znajduje się jakieś traumatyczne zdarzenie. Warto zatem rozważyć terapię EMDR (metoda desensytyzacji i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z psychologiczną traumą). To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym ukierunkowana na przyczynę trudności i jej przetworzenie przez mózg emocjonalny i poznawczy. Terapeuta wyposaży w techniki o oddziaływaniu neuropsychologicznym, które pomogą w procesie zdrowienia. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek

Witam, zależy od stopnia nasilenia ataków paniki. Bywają łagodne napady paniki, ale są też utrwalone. Można spróbować poradzić sobie z nimi samemu, ale jeśli nie uda się, to warto udać się do psychoterapeuty. Bardzo skuteczna jest w tym terapia poznawczo-behawioralna. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że już kilka wizyt daje dużą poprawę. Dobre rezultaty daje też połączenie psychoterapii – praca nad zmianą sposobu myślenia o lęku i jego objawach, z leczeniem farmakologicznym – leki stabilizujące nastrój. Aby jednak samemu próbować, to trzeba zacząć od zrozumienia przyczyn objawów w ciele oraz poznania przebiegu nakręcania się spirali lęku. Napisałam o tym artykuł „Jak radzić sobie z lękiem i paniką” – może być pomocny. Następny krok to zmiana sposobu myślenia o tych objawach, np. „bije mi serce, bo się zdenerwowałem, a nie dlatego, że mam chorobę serca”, czyli mentalne uspakajanie się zamiast zwiększania sobie stresu. Pozdrawiam. Dorota Braniewska
Droga Pani/Drogi Panie,
to zależy od nasilenia objawów. Sugeruję wizytę u specjalisty. W niektórych przypadkach pomocna będzie pomoc psychologiczna, w innych niezbędne jest połączenie jej z farmakoterapią.
Proszę znaleźć psychologa w swojej okolicy i umówić się na wizytę.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog
Przyczyny lęku tkwią w psychice, dlatego aby sobie z nimi poradzić warto udać się do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego - psychologa i psychoterapeuty. W niektórych przypadkach zdarza się, że ataki paniki są tak silne, że trzeba korzystać z farmakoterapii. Istnieją leki przeciwlękowe i antydepresanty, które mogą wspomóc walkę z paniką. Czy samemu sobie można poradzić - hm, myślę, że człowiek jest w stanie sobie radzić z wieloma rzeczami z atakami paniki też do czasu i w określony sposób, na pewno nie w taki, w którym będzie żył komfortowo i cieszył się życiem.
Witam Panią , raczej trudno sobie samemu pomóc z atakami paniki sugeruję psychoterapię połączoną z farmakoterapią czyli wizytę u psychiatry i spotkania z psychoterapeutą. Pozdrawiam Alicja Giezek