7 m-cy po altroskopii operacyjnej stawu skokowego- problem z palcami stopy, mrowienie, ból

1 odpowiedzi
Bardzo proszę o poradę z uwagi na silny ból i trudną diagnostykę. Mam 28 lat, dawniej byłam osobą wysportowaną bez przebytych urazów. Mam poważny problem ze stopą prawą od trzech lat. We wrześniu 2013 r. podczas wchodzenia po schodach w butach na wysokim obcasie w połowie kroku nagle ukuło mnie na przestrzał pod kostkami, jakby ukuła mnie na wylot igła. Jestem pewna, że nie skręciłam stopy ani nie stanęłam źle. Utykałam po tym incydencie przeszło 8 miesięcy, stopa bolała pod kostkami na przestrzał, mogłam nosic buty tylko na płaskim. Nie było widać siniaka, opuchlizny, krwiaka. Potem przestałam utykać ale nadal stopa bolała, czasem czułam jakby kostka "zawieszała" się, mrowiła mnie pięta, czasem w nocy nie mogłam przez to uczucie spać. Lekarze nie mogli przez ponad 2 lata mnie zdiagnozować. Poniżej nakreślę przebyte badania.- 2013 r: RTG stopy ( wszystyko ok) , USG stawu skokowego ("znaczny obrzęk więzadła strzałkowo-skokowego przedniego stan po przebytym urazie", rezonans kręgosłupa odc. lędźwiowy (ok), odbyłam naświetlania, krioterapię itp- brak poprawy.
- 2014 r. :RTG kręgosłupa i stawu biodrowo-krzyżowego (ok), rezonans stawu skokowego (tylko "pogrubienie i obrzęk więzadła skokowo-strzałkowego tylnego i trójgraniastego"), noszenie wkładek na płaskostopie robionych na zamówienie, fale BTL - zero poprawy; DIAGNOSTYKA REUMATOLOGICZNA ok (brak boreliozy, HLA- B27 negatywny, rezonans staw biodorow- krzyżowy ok, nieznacznie podwyższenie kwasu moczowego- 2 miesiące Milurit)); DIAGNOSTYKA NEUROLOGICZNA: rezonans głowy (ok, wykluczenie stwardnienia), EMG październik 2015 r.(prawidłowe parametry przewodzenia), PORADNIA CHORÓB ZAKAŹNYCH (wykluczenie boreliozy i yersiniozy)
2015 r. - ponowna konsultacja neurologiczna- "wykluczenie neuralgii nerwu piszczelowego, zespołu kanału stępu czy uszkodzenia innego nerwu kończyny dolnej".Podanie przez ortopede sterydu do pochewki ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego - znaczne pogorszenie bólu stopy. Rezonans ponowny z oceną chrząstki stawowej wykonany sierpień 2015 r (" w środkowej powierzchni kości piszczelowej 4 mm ognisko uszkodzenia chrząstki (...)chrondomalacja(...)w głowie kości skokowej 5 mm ognisko ubogosygnałowe wyspa kostna". Kostka cały czas "zawieszała" sie, kuła, przeskakiwała, czułam jakby przechodził po stopie prąd. Odbyłam dwie konsultacje ortopedyczna- diagnoza była spójna- zalecenie altroskopii operacyjnej.

I tu zaczyna się pogorszenie jeszcze sytuacji.

W październiku 2015 r przeszłam altroskopię operacyjną prawego stawu skokowego ( wypis pooperacyjny: "ciało wolne- włókniak, zespół wklinowania przedniego i tylniego, chrondomalacja kości piszczelowej, zmiany pozapalne cześci ścięgnistej zginacza długiego palucha)." 3 miesiące odbywałam rehabilitację indywidualną. Po dwóch miesiącach od altroskopii stopniowo przy wspięciach na palce kuło mnie pod kostką po wewnętrznej stronie. Było to kucie głębokie, przeszywające, uniemożliwiające ćwiczenie. Stopa zaczęła słyszalnie "chrupieć", od momentu altroskopii pojawiła się w obszarze gdzie kuło silna przeczulica skórna, Ortopeda podawał mi zastrzyki z kwasu hiauronowego- brak poprawy. Stopa bolała i boli do dnia obecnego mimo, że minęło 8 miesięcy. Zrobiłam w lutym 2016 r. ponowny rezonans z oceną chrząstki stawowej - informacje o początku licznych zmian zwyrodnieniowych, ale brak wg. ortopedy konkretów wywołujących ból jaki czuję. Od momentu aktroskopii do teraz mam ogromny problem z przednim przedziałem stopy i palcem drugim oraz trzecim. Obecnie stopa po nocy boli, czasem utykam. Stopa boli cały czas, czy w spoczynku, po nocy, podczas chodzenia, im więcej wysiłku tym ból większy. Przednia połowa stopy boli przy każdym ruchu, jak nacisnę spód stopy- wszystko jest tkliwe, boli, mrowi. Po 2 miesiącach od altroskopii nie mogłam wcale zginać dwóch wspomnianych palców, poruszały się góra-dół, ale zanikło zginanie, podkurczanie palców. Słyszałam informację, że nie wiadomo czemu tak jest. Pracowałam nad tym z rehabilitantem, ale cały czas nie jest dobrze. Palce nie puchną, kolor skóry mają normalny ale sa tkliwe, bolą, mrowią, przechodzi po stopie i w nich prąd, strzykają. Podczas chodzenia bardzo się męczę, często biorę leki przeciwbólowe, nie wiem co mam zrobić. Od dwóch miesięcy dodatkowo zaczęły mnie mrowić obie łydki nóg. Chirurg naczyniowy wykluczył problem z żyłami i tętnicami. Czekam na scyntografię którą robię we własnym zakresie. Od lekarza rodzinnego mam świeże skierowanie na cito do ortopedy i neurologa na NFZ.

Ogromnie proszę o pomoc i ukierunkowanie. Nie wiem już co mam robić. Sytacja jest dla mnie bardzo trudna a skala uciążliwości bólu czasem jest ponad moje siły.

Dziekuję za zapoznanie się z tak długą wiadomością.

Z wyrazami szacunku. Monika
Sytuacja rzeczywiści bardzo trudna. Niestety nie mogę wypowiadać się na temat schorzeń z kręgu ortopedycznego, ponieważ nie jestem neurologiem i jest to poza zasięgiem mojej wiedzy. To co mogę Pani zaproponować to próba podjęcia leczenia przeciwbólowego, takiego które pozwoliłoby Pani funkcjonować. Jest też kilka "zespołów,chorób bólowych" ale bez badania trudno postawić diagnozę.