6 tygodni temu podczas treningu zerwalam więzadło krzyzowe przednie (potwierdzone rezonansem). Lekar

6 tygodni temu podczas treningu zerwalam więzadło krzyzowe przednie (potwierdzone rezonansem). Lekarz ortopeda upiera sie przy leczeniu zachowawczym. Codzienne cwiczenia rehabilitacyjne, masaze. Twierdzi, że to ustabilizuje kolano i nie bedzie trzeba operowac. Czy to naprawde wystarczy? Czy samymi cwiczeniami jestem w stanie wrocic do pelnej ruchomosci stawu (teraz ani nie wyprostuje kolana ani nie zegne wiecej niz moze 120 stopni). Dodam, ze trenuje (trenowalam) 4 razy w tygodniu i biegalam polmaratony i nie wyobrazam sobie zycia bez powrotu do mojej pasji jaka jest sport. Pozdrawiam zyczac milego dnia :)

1 odpowiedź


Ciężko oceniać sytuację nie badając i nie mając badania rezonansu przed sobą. Zasada jest taka, że jeśli nie operuje się od razu należy odczekać kilka tygodni, uzyskać możliwie pełny zakres ruchu. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego może spowodować niestabilność przednią stawu i ta jest wskazaniem do zabiegu, stąd ważna ocena kliniczna. Jeśli po tych kilku tygodniach kolano jest niestabilne to raczej nie można oczekiwać że samymi ćwiczeniami je ustabilizujemy - tzn na pewno one pomogą, ale przy sporcie kontaktowym lub na nierównym podłożu może dojść do ponownego skręcenia. Najlepiej wykonać badanie funkcjonalne lub ocenę artrometrem. pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.