5 lat temu miałem leczoną kanałowo lewą górną szóstkę. Od tamtego czasu cały czas czuję ten ząb - w

1 odpowiedzi
5 lat temu miałem leczoną kanałowo lewą górną szóstkę. Od tamtego czasu cały czas czuję ten ząb - w jedne dni bardziej, w inne mniej, zwłaszcza przy uciskaniu językiem. Na RTG brak zmian. W CBCT kanały dobrze wypełnione. Wszyscy lekarze mówili, że to normalne w zębach leczonych kanałowo... Nie wydaje mi się. Przed założeniem aparatu ortodontycznego usunięto mi piątki. Wtedy na styku 6 z usuniętą piątką ujawniła się próchnica (nie jakaś ogromna). Czy taka zmiana w zębie leczonym kanałowo ma prawo boleć (jeśli np. sięga dziąsła), jest na granicy? Ogólnie czy próchnica zęba martwego może powodować ból (lekki, stały, nienasilający się)?
Witam
Ubytki próchnicowe same bezpośrednio nie powodują dolegliwości bólowych, one przyczyniają się do powstania stanu zapalnego miazgi zęba, a objawem stanu zapalnego są dolegliwości bólowe. Z tego powodu ząb po leczeniu endodontycznym, który jest pozbawiony żywych tkanek wewnątrz nie boli w wyniku próchnicy (czyli nie występują bóle samoistne oraz reakcje zęba na ciepło, zimno).
Ale są przypadki, gdzie nieszczelne wypełnienie, jakim jest wypełnienie z próchnicą może spowodować ponowne przedostanie się bakterii do systemu kanałowego, czyli wtórnego zakażenia kanałów a ostatecznie stanu zapalnego ozębnej, którego objawem jest reakcja przy dotyku, opukiwaniu i nagryzaniu zęba. Dolegliwości związane z dotykaniem językiem zęba, tkliwością lub bólem przy nagryzaniu lub opukiwania związane są z reakcja ozębnej czyli tkankami znajdującymi się pomiędzy korzeniem zęba a tkanka kostną. Taka reakcja może być wynikiem nieprawidłowego opracowania kanału, pominięciem jakiegoś kanału, niedostatecznym poszerzeniem kanału, niedostatecznym odkażeniem wnętrza kanału, czy tez ponownym, wtórnym zakażeniem systemu kanałów, który opisałem powyżej. Itd. Problem może być tez w okluzji , czyli nieprawidłowym dopasowaniu wypełnienia w zgryzie, przedwczesnym nieprawidłowym kontaktem z zębem przeciwstawnym. Zawsze w takiej sytuacji u moich pacjentów (jeśli badanie CBCT nic niepokojącego nie pokazuje) w pierwszej kolejności kontroluję kontakty zębów w tz. relacji centralnej oraz w kontaktach dynamicznych czyli podczas symulacji ruchów żucia. Jeśli są nieprawidłowości to trzeba je skorygować. Jeśli to nic nie zmienia wykonuje rewizje leczenia endodontycznego, takie postępowanie przynosi poprawę sytuacji w ok 80% przypadków.
Pozdrawiam
Tomasz Żuchowski.