4 dni temu miałam leczony ząb, wypełnienie. Po leczeniu ząb boli na nagrywanie oraz boli dziąsło tak

3 odpowiedzi
4 dni temu miałam leczony ząb, wypełnienie. Po leczeniu ząb boli na nagrywanie oraz boli dziąsło takie kłucie, swędzenie. Dentysta podał znieczulenie śródwięzadłowe, dostałam informację że mogła podrażnić się ozębną. Moje pytanie ile taki stan może trwać i czy jest to normalne, mam wrażenie że sączy mi się coś z dziąsła, nie da rady gryźć tym zębem. Ząb nie reaguje na opukiwanie. Dziękuję za odpowiedź.
Środek znieczulający zawiera domieszkę leku obkurczającego naczynia krwionośne. Powodować to może powstanie mikro ognisk martwicy w znieczulanej tkance. To wywołuje opisane przez Panią objawy. Mogą one jednak oznaczać także obumieranie zęba, bądź "za wysoką plombę".

Dzień dobry, takie odczucia zdarzają się właśnie po znieczuleniu środwięzadłowym i utrzymują się do kilku dni. Jeśli trwałyby dłużej, zalecam kontakt z dentystą, przy zastosowaniu tego typu znieczulenia dopasowanie wypełnienia do zgryzu napotyka trudności i może to oznaczać zbyt wysokie wypełnienie. Utrzymujący się ból po korekcie w zgryzie zwykle skutkuje leczeniem kanałowym, czego przy głębokiej próchnicy zawsze można się spodziewać, nawet po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu.
Jeśli ból zęba jest podczas zaciskania zębów- za wysokie jest wypełnienie. Jeśli ból zęba jest podczas zaciskania ale w momencie odrywania zębów od siebie- pod wypełnieniem na dnie ubytku może być zamknięty pęcherz powietrza , który wytwarza podciśnienie i kłujący ból. Pacjenci potrafią jasno wskazać miejsce bólu na powierzchni zęba. Podczas badania pomaga to zdiagnozować nagryzanie na wacik dentystyczny- ząb nie boli w trakcie nagryzania tylko przy otwieraniu już ust w ostatnim momencie.
Przy dziąśle ból może być od wkłucia się igły, od paska metalowego od formówki, od klina uszczelniającego pasek, od nawisu w wypełnieniu. Jeśli podczas nitkowania nitka wpada pomiędzy zęby- brak jest punktu stycznego i pokarm podrażnia dodatkowo tą przestrzeń. Jeśli nitka rwie się- jest nawis w wypełnieniu pod dziąsłem i je drażni- jeśli ból jest zlokalizowany w innym miejscu niż pomiędzy zębami- boli po znieczuleniu