30.08.2020 doznałem urazu lewego kolana,byłem na SOR stwierdzili stłuczenie kolana.Natomiast

1 odpowiedzi
30.08.2020 doznałem urazu lewego kolana,byłem na SOR stwierdzili stłuczenie kolana.Natomiast przez kilka dni kulałem na lewą nogę, smarowałem kolano maścią Traumon, stararałem się nie przeciazac nogi, brałem różne witaminy i suplementy wspierajace regeneracje stawów i wiązadeł (Glukozamina i Flexit Drink), przez 3tyg nosiłem orteze w celu stablizacji kolana, i ogólnie było coraz lepiej, ale zapisałem na wizytę u specjalisty , który dał skierowanie na MRI kolana w celu oceny ACL i MCL
30.09.2020 wykonynałem rezonans, a dzisi otrzymałem jego treść, :
Zmiany przeciążeniowe bliższego i obwodowego przyczepu więzadła rzepki.
Całkowite uszkodzenie przyczepu udowego MCL. Poza tym aparat więzadłowy kolana bez zmian.
Zmiany przeciążeniowe ścięgna mieśnia podkolanowego.
Zmiany obrzękowe rogu tylnego MM,poza tym łąkątka bez uchwytnych zmian.
Szczeliny pęknięcia chrząstki na stoku przyśrodkowym rzepki. Poza tym chrząska kości udowej,piszczelowej i rzepki o gładkich obrysach jednoradna bez uchwytnych ogniskowych ubytków.
Przerośniety fałd przyśrodkowy błony maziowej.
Ślad płynu w stawie.
Nie wykazano wolnych ciał wewnatrz stawowych oraz obrzęku struktur kostnych

Nie mogę skonsultować tego z lekarzem przez najbliższe dwa tyg ponieważ jestem w delegacji.
Jeżeli chodzi o poruszanie się, zginanie kolana jest ok, ale mam wrażenie jakby nie dokońca kolano stabilne jest w "poziomie", to nie jest to samo co było przed urazem.
Chciałbym się dowiedziec , co oznacza ten opis badania, czy konieczna będzie operacja, czy wystarczy leczenie zachowawcze?
Nie ukrywam, że nie mogę sobie pozwolić w najbliższym czasie na operacje i wykluczenie z pracy na 6msc...
Jeżeli faktycznie jest to jedynie uszkodzenie przyczepu bliższego MCL to w 90-95% goi się poprzez odciążenie w ortezie i ćwiczenia izometryczne. Tak prowadzę pacjentów i jeszcze nie musiałem operować przyczepu bliższego MCL. Źle goi się uszkodzenie przyczepu dalszego. Obraz łąkotki również wymaga weryfikacji przez ortopedę