2 miesiące temu miałem zakładaną dużą plombę na górnej 6tce. Poprzedzone to było założeniem tlenku c

2 odpowiedzi
2 miesiące temu miałem zakładaną dużą plombę na górnej 6tce. Poprzedzone to było założeniem tlenku cynku na 3 miesiące, ponieważ stomatolog w NFZ stwierdziła, że zębina była za bardzo zdemineralizowana, aby zakładać plombę do razu. Nadmieniam, że nie zgłosiłem się z bólem, a po prostu na rutynowy przegląd.
Tydzień po założeniu plomby zaczęła mnie pobolewać 5tka lub 4ka (obok tej leczonej 6tki). Ból nietypowy, przy nagryzaniu, wrażenie, jakby ząb się dobrze nie trzymał w dziąśle, ból do wytrzymania, występował nie przy każdym posiłku, ale praktycznie codziennie.
Kiedy tylko przestała mnie pobolewać ta 5tka lub 4ka, zaczęła leczona 6tka. Początkowo dziąsło i ból ten sam co przy 4ce, 5tce, przy nagryzaniu. Po tygodniu bardzo silnie, przy kazdym nagryzaniu, punktowo (jakby jedna ścianka, jeden korzeń tego zęba)
Prywatny stomatolog powiedziała mi, że to zgorzel i trzeba zęba leczyć kanałowo.
Stomatolog z NFZ, która zakładała mi plombę, powiedziała że jest pewna tego zęba, że on jest w porządku i sugeruje problem z zatokami (miałem wiele lat problemy z zatokami, ale od wielu miesięcy brak kataru, bólu głowy itp.).
Kto może mieć rację?
RTG zębów nic nie wykazało, nie bolało na opukiwanie, dziś już nawet samoistnie ćmiła ta 6tka, a nawet 7ka dolna pod nią....
Bez szczegółowego badania trudno tutaj wyrokować - możliwe jest zarówno obumarcie ( zgorzel) leczonej szóstki, to powikłanie, które często się zdarza przy głębokiej próchnicy, jak zbyt wysokie wypełnienie (warto sprawdzić w pierwszej kolejności). Ból samoistny wskazuje jednak bardziej na konieczność leczenia kanałowego zęba. Warto zbadać żywotność zębów. Sugeruję jednak ponowną wizytę w gabinecie. Pozdrawiam

Potrzebna jest wizyta w gabinecie i ponowne szczegółowe badanie .