2 latek nie chce jesc

4 odpowiedzi
Witam. Moj 2 letni synek bardzo malo je. W ciagu dnia je kilka lyzeczek platkow z mlekiem lub kilka gryzkow kromki, troche zupy i 2-3 lyzeczki ziemniakow. Dodam, ze sa ta male lyzeczki. Warzyw nie jada wcale. Gdy probuje mu dac to zamyka buzie i kreci glowka. A jak nieraz przemycam mieso np. Z zieniakami to pluje i przestaje jesc. Z owocow tylko babany i ostatnio zaczal gruszki jesc. Daje mu witaminy. Chetnie pije soki (kubusie). Czy takie soki dostarczaja mu jakies.witaminy? Synek jak jadl dania ze sloiczkow to potrafil wiecej jesc a ostatnio.od kilku miesiecy nie chce dan ze sloiczkow i malo je. Mieszkam w anglii tutaj lekarz stwierdzil ze widocznie dziecko tyle pptrzebuje jedzenia. Robilam badania na pasozyty, wyszlo ze nie ma zadnych. Probowalam miksowac warzywa ale jak wyczul np. Pietruszke to nie zjadl. Gdy proponuje mu jedzenie.to ciagle kiwa glowa, ze nl.chce i zamyka buzie. Synek urodzil sie w 35 tygodniu ciazy. Prosze o pomoc co moge zrobic? Jak uzupelnic te brakujace skladniki ktorych nie dostarcza z pozywienia??? Ostatnio nawet jogurtow juz nie chce.jesc
Myślę,że popełniła Pani błąd podając dziecku w rozszerzaniu diety owoce jako , które są słodkie.Ich wartość kaloryczna może być dla niego wystarczająca. Nie napisała Pani czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze, Kubuś to nawet więcej kalorii niż kotlet schabowy. Proponuję skorzystać z porady dietetyka i od początku nauczyć dziecko prawidłowego jedzenia, wtedy nie będzie obaw co do odpowiedniego zbilansowania diety.Najgorzej to ustępować podając to co nie zdrowe,lub nie wskazane u małego dziecka żeby tylko zjadł. Dała się Pani zmanipulować dwulatkowi.

Dzień dobry! W pierwszej kolejności odstawiłabym soki. Niestety, człowiek z natury preferuje smak słodki i jeżeli dziecko już się do niego przyzwyczai, może odmawiać spożywania posiłków o innych smakach. Słodkie soki dają poczucie sytości, dziecko przez to nie czuje się głodne, a tak naprawdę gotowe, butelkowe soki wcale takie zdrowe nie są. Jeżeli dziecko nie będzie miało dostępu do soków, prędzej czy później zechce zaspokajać pragnienie i głód w inny sposób. Jeżeli takie postępowanie nie pomoże, a bywają Państwo w Polsce, mogę polecić Poradnię Gastroenterologiczną CZD - tam powinni uzyskać Państwo pomoc.
Szanowna Pani,
Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ żeby coś doradzić powinnam zapoznać się z dokumentacją medyczną, zbadać synka i zebrać wywiad. Należałoby także dokładnie przeanalizować jego dietę. Doradzałabym jednak ograniczyć ilość podawanych soków przecierowych, ponieważ zazwyczaj są one dosładzane, co powoduje, że dziecko po ich wypiciu nie jest już głodne, co może powodować, że je mniej. Najlepiej podawać do picia wodę. Warto byłoby także wykonać podstawowe badania laboratoryjne.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak
Dzień dobry,
jeżeli występują jeszcze problemy z karmieniem/jedzeniem proszę skontaktować się na dysfagia@op.pl Pozdrawiam Marta Szmaj